ďťż


ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

KrZyWy - 2009-05-08, 17:58
Witam wszystkich z użytkowników forum.e-akwarystyka.pl i cała resztę gości z poza naszego sporego już grona!

Wstęp.

Od 9 miesięcy interesuję się akwarystyką Low-Tech. Wszystko zaczęło się od niepowodzeń, które towarzyszyły mi przedtem od 1,5 roku. Pewnego dnia wyłączyłem grę, spojrzałem na akwarium, i stwierdziłem, że „stać mnie na więcej”. Mój zbiornik, w którym rośliny przypominały „rośliny”, które leżą w szpitalach na intensywnej terapii po wypadkach na motorach przysparzały mnie o złość. Pierwsze co zrobiłem to wbiłem w googlach hasło „low-tech” ponieważ przedtem coś o tym słyszałem, ale nie za bardzo mnie to zainteresowało. Znalazłem mnóstwo informacji, które zmieniły mój zbiornik w stabilny ekosystem. Całe to doświadczenie, zebrane przez okres 8 miesięcy, dopracowałem. Niektóre rzeczy próbowałem robić inaczej, stosować własne pomysły itd. Uznałem, że mogę teraz pomóc innym odmienić swoje akwaria, i chcę to uczynić właśnie na tym forum, któremu towarzyszę od 2 lat i jestem bardzo z jego działalności zadowolony. Dodam, iż pomogłem założyć u moich 2 znajomych akwarystów zbiorniki typu „Low-Tech” z których są bardzo zadowoleni i nie muszą już tyle przy swoich akwariach pracować!
W moim artykule postaram się opisać wszystko jasno i czytelnie, tak aby było zrozumiałe dla każdego. Swoją pracę uzupełnię własnymi zdjęciami. Mam nadzieję, że kogoś do tego typu akwariów przekonam. Zacznijmy od podstawowego, wydawałoby się banalnego pytania.

1. Co to jest Low-Tech?

Określenie „Low-Tech” samo w sobie jest bardzo zrozumiałe, jest po prostu przeciwnością „High”Tech”, którego znaczenia każdy z nas w XXI w. zna. W praktyce oznacza to, że do stworzenia na prawdę trwałego ekosystemu nie wykorzystujemy drogiego sprzętu, jakichkolwiek nawozów i innych przedmiotów potrzebnych przy akwariach innych niż „Low-Tech”. A zatem akwaria „Low-Tech” są o wiele tańsze zarówno w samym zakupie jak i utrzymaniu. Kolejnym pozytywnym przykładem, są podmiany wody, a raczej ich prawie całkowity brak. Odbija się to przede wszystkim na zdrowiu ryb:
poprzez brak stresu wywołanego z powodu prac pielęgnacyjnych w akwarium;
poprzez zapewnienie stałych, nigdy się nie wahających parametrów wody;
oraz najważniejszą zasadę: żadnej chemii w zbiorniku, przez co na ryby nie wpływa nic toksycznego i niezdrowego w postaci nawozów, chemikaliów, uzdatniaczy wody;
Opisywany przeze mnie typ akwariów nie wymaga od nas tak sporego nakładu czasu, jaki jest wymagany przy zwyczajnych zbiornikach bez ziemi ogrodowej, która jako substrat, i zarazem bardzo dobry i jedyny wymagany nawóz staje się najważniejszym elementem, który wyróżnia zbiornik od innych. Czwartym plusem jest tańsza eksploatacja takiego akwarium pod względem zużycia prądu i wody, z powodu braku wyżej wymienionych podmian wody i koniecznych urządzeń typu mocne oświetlenie, butla wysokociśnieniowa z precyzyjnym urządzeniem do mierzenia ilości CO2 w wodzie (ew. Napowietrzacz) itd. Przejdźmy zatem do rzeczy, i wyjaśnijmy sobie, co jest tak niezwykłego w zwykłej ziemi ogrodowej, i co czyni ją potrzebną w naszych zbiornikach.

2.Dlaczego ziemia?

Ziemia ogrodowa, do nabycia w każdym sklepie ogrodniczym i często w kwiaciarniach, i koniecznie ta najtańsza, aby nie zawierała żadnych „bonusów” typu nawozy itd. zawiera wszelkie potrzebne do życia i prawidłowego rozwoju roślin pierwiastki, których brak w akwarium odczuć możemy najwcześniej po ok. 5 latach. Nie będę fachowo opisywał sposobu w jaki np. dwutlenek węgla uwalnia się do wody itd, ponieważ nie jest to konieczne. Ważne, aby każdy wiedział dlaczego ten rodzaj substratu jest tutaj wykorzystywany. Dla dociekliwych dodam, że jest możliwość dowiedzenia się więcej o wykorzystywaniu ziemi ogrodowej w akwariach w książce, z której również ja korzystałem, pt. „Ekologia dla akwarystów”, autorstwa Diany Walstad.
Przejdźmy do bardziej praktycznej strony zakładania zbiornika „Low-Tech”.

3.Wybór miejsca na akwarium.

Akwarium najlepiej postawić na zachodniej ścianie, można nawet przy oknie, wtedy należy jednak gęsto obsadzić stronę od okna aby całe akwarium nie było zalane światłem, ponieważ mniejsze gatunki roślin będą obrastały glonami. Światło słoneczne nie jest „szkodliwe” jak w reszcie zbiorników nie należących do grupy „Low-Tech”, wręcz jest wskazane, ponieważ nasze akwarium wymaga dodatkowej dawki światła z powodu słabego oświetlenia, tzw. Standardowego. W moim zbiorniku z powodzeniem od 7 miesięcy rośliny rosną bardzo dobrze, przy 30 minutowej kąpieli w świetle słonecznym dziennie.

4.Co będzie potrzebne?

Na początek wypiszę wszystkie rzeczy, które będą nam potrzebne przy zakładaniu akwarium.
Pominę sprzęt typu siatka do ryb, wiaderka, łopatki itd.

- Ziemia ogrodowa;
- Żwir, najlepiej rzeczny, granulacja 1mm – 5mm;
- Filtr o mocy przewidzianej dla naszego akwarium przez producenta;
- Grzałka, im mocniejsza tym lepsza (nie opłaca się kupować słabych, ponieważ różnica cen wynosi ok. 8 – 12 zł pomiędzy grzałką 20W a 200W, przy czym tą mocniejszą będzie można wykorzystać również w innych, większych akwariach);
- Termometr, najlepiej zwykły rtęciowy;
- Konieczny jest korzeń, może być niewielki;
- Spora ilość roślin nawet na początek, mogą być z poprzedniego akwarium;
- Jakiekolwiek mięczaki i/lub skorupiaki, przy czym za konieczne uważam aby posiadać ślimaki Świderki (Melanoides tuberculata);
No i bez tego ani rusz: Dobre chęci, trochę zaangażowania i coś do picia, praca może zająć kilka godzin!

Na końcu artykułu zostaną umieszczone informacje dotyczące obliczania ilości ziemi potrzebnej nam do wysypania na dnie, oraz inne uwagi, które w tym miejscu tylko by przeszkadzały!

http://img504.imageshack....=blumenerde.jpg

5.Zakładanie zbiornika od podstaw.

Kiedy już zdobędziemy wszystkie potrzebne materiały i przygotujemy sobie swoje miejsce pracy, pamiętając o tym aby w miarę nie przeszkadzać pozostałym domownikom, możemy zabrać się za pracę.

Krok 1 – Czysty zbiornik

Musimy umyć nasze akwarium. Nie ważne czy nowe - wyjęte dopiero co z kartona, lub używane – z różnego rodzaju gratisami na szybach typu glony i zaschnięte k*py. Do mycia szkła podchodźmy bez jakichkolwiek chemikaliów, przydatne może okazać się jedynie szare mydło, w płynie lub kostce – bez znaczenia. Poza tym ważne jest aby mieć trochę ciepłej wody, gąbkę, szczotkę i ewentualnie żyletkę do starych glonów (lub innych suchych rzeczy ).
Po dokładnym umyciu, wypłukaniu i pozbyciu się wszelkich zabrudzeń akwarium można przystąpić do wysypywania ziemi.

Krok 2 – Przygotowanie podłoża

Przed wsypaniem na dno ziemi ogrodowej, wybierzmy z niej wszystkie większe kawałki drewna, gałązki oraz rozbijmy każdą większą bryłkę, tak aby nic nie przeszkadzało korzeniom w sukcesywnym korzystaniu z swojego nowego –(koryta?)--
Poziom ziemi w akwarium o wysokości 30cm, po wsypaniu suchej ziemi (z opakowania) powinien wynosić 3cm, w akwarium o wysokości 40cm – 4cm itd. Zasada jest prosta, należy jednak pamiętać aby zostawić około 1-1,5cm wolnego miejsca od ścianek bocznych, aby w to miejsce nasypać żwirku. Żwirek po bokach ma za zadanie oddzielić ziemię od słońca. Bezpośrednie padanie promieni słonecznych na ziemię w wodzie, może spowodować nadmierny rozrost glonów w tym obszarze, a potem w całym akwarium. Kiedy będziemy mieli ziemię i żwirek po bokach prawidłowo rozsypane, możemy zasypać całość resztą żwiru i lekko ubić, tak aby wszystko trochę „siadło”(grubość żwirku ponad ziemią powinna wynosić tyle samo co grubość ziemi). W tym miejscu przygotowanie podłoża mamy za sobą, czas zająć się dekoracjami i potrzebnym sprzętem.

http://img7.imageshack.us/my.php?image=ziemia2.jpg
http://img219.imageshack....29082008005.jpg
[URL]http://img407.imageshack.us/my.php?image=ziemia4.jpg[URL]
http://img407.imageshack....age=ziemia3.jpg
http://img407.imageshack....age=ziemia5.jpg
http://img13.imageshack.u...age=ziemia8.jpg

Krok 3 – Dekoracje i sprzęt

Na tym etapie w akwarium umieszczamy wszelkie kamienie, korzenie oraz inne zaplanowane dekoracje. Czas również zamontować grzałkę, filtr i termometr. Myślę, że jest to dosyć proste i nie ma tu niczego co by odbiegało od standardowych norm a akwarystyce, dlatego przechodzę do kolejnego zadania, mianowicie sadzenie roślin.

http://img19.imageshack.u...apenianie45.jpg

Krok 4 – Sadzenie roślin

Tą czynność wykonuje się bardzo łatwo, mając trochę wprawy nie zajmie nam to zbyt wiele czasu ani nie będzie stwarzało problemów. Należy tylko pamiętać, aby zasadzić rośliny w miarę głębiej niż zwykle, tak aby korzenie stykały się z ziemią, bądź jeśli są długie, można je wepchać w substrat i będą miały po prostu łatwiej. Warto przed sadzeniem zaplanować wszystkie czynności i nie zapomnieć o spryskiwaniu roślin zraszaczem, aby nie wyschły.

http://img25.imageshack.u...posadzone45.jpg
http://img508.imageshack....weroliny240.jpg

Krok 5 – Napełnianie akwarium

Powoli zbliżamy się do finału. Najważniejsze czynności mamy za sobą, teraz pozostaje nam staranne napełnienie zbiornika wodą. Dlaczego starannie? Należy postępować metodycznie, nie po prostu lać wodę, ponieważ siła strumienia wody wypłucze nam całą ziemię z dna i będziemy mogli powtórzyć wszystko od nowa. Jeśli posiadamy już działające dłuższy czas akwarium (ponad 1 miesiąc), możemy wykorzystać wodę z niego wraz z pożytecznymi bakteriami w niej zawartymi do napełnienia i zasilenia „armi” bakterii w naszym nowym akwarium. Kieruję się zasadą, że 20% objętości wody w akwarium, powinna zawierać woda z innego „dojrzałego” zbiornika, czyli mając akwarium 100 litrowe, wlewamy 20l wody z już działającego dłuższy czas zbiornika.
Aby nie zniszczyć uformowanego wcześniej dna, można lać wodę na położony talerzyk, wtedy strumień lejącej się wody, całą siłę wytraci na talerzu. Wszystko ma jednak swoje granice, i należy postępować z cierpliwością, ponieważ pośpiech w niczym nam nie pomoże.

http://img25.imageshack.u...inyppene240.jpg
http://img149.imageshack....age=ppene45.jpg

Krok 6 – Finał

Jeśli ktoś dotrwał do tego miejsca, to serdecznie mu gratuluję. Pozostało już tylko ewentualne wpuszczenie kilku ryb, nie może to być cała docelowa obsada. Ryby wpuszczamy od razu, jeśli nie mamy innej możliwości, tzn. Innego akwarium gdzie ryby mogłyby spokojnie odczekać 2 pierwsze tygodnie od założenia zbiornika. Docierając do końca, możemy włączyć prąd, sprawdzamy czy wszystko działa jak należy i w spokoju obserwujemy swoje nowe akwarium „Low-Tech”. Po około miesiącu, akwarium powinno dojrzeć.

http://img149.imageshack....rybywkarnku.jpg

6.Podsumowanie.

Jeśli czegoś zapomniałem, coś pominąłem co chciałbyś się dowiedzieć o „Low-Techu”, zadaj pytanie w tym temacie, a na pewno otrzymasz ode mnie odpowiedź. Proszę wszystkie pytania dotyczące roślin, ryb itd. w akwariach „Low-Tech” zadawać w tym temacie a nie gdzie indziej, ponieważ w innym dziale, nie otrzymacie odpowiedzi wam potrzebnej. Zaznaczam, że akwarium na bazie ziemi ogrodowej różni się od zwykłego zbiornika, i wymaga innych działań.
Wszelkie komentarze, sugestie proszę również zamieszczać w tym temacie.
Uważam, że przyda się na naszym forum taki (dział?), będzie to pewna nowość, z której mogą skorzystać również starsi akwaryści. Przynajmniej taką mam nadzieję.

--- Obliczanie ilości ziemi potrzebnej do naszego zbiornika ---
Liczymy tak samo jak się liczy pojemność danego sześcianu, czyli:
(2 przy literce oznacza "kwadrat" z tej liczby"
A2 x B2 x C2

Kiedy ja zakładam nowy zbiornik, zawsze ktoś mnie obserwuje:
http://img13.imageshack.u...plepatrzyli.jpg
http://img19.imageshack.u...brzanki3w45.jpg

Nie dodałem tych zdjęć jako miniaturki, ponieważ nie potrafię. Miniaturka nie oddawała by tego obrazu, a też się ładuję więc dodałem je w linkach.

Zgodnie z zapowiedzią dodaję gatunki roślin, które ja z powodzeniem uprawiam w moim akwarium.

Wszelkie rodzaje Żabienic (Echinodorus), mogą być wymagające pod względem światła, u mnie nawet bez tego się rozmnażają, choć przyznam, że rosną wolniej. Nadają się wszelkie rośliny z silnie rozbudowanym systemem korzeniowym, ponieważ wykorzystają one nasz substrat czyli ziemię.
Z powodzeniem uprawiam potrzebujące mało światła gatunki z rodzajów Cryptocoryne(Wendtii, Beckettii, Aponogotifolia), różne rodzaje mchów, szczególnie Jawajski. Bardzo dobrze rośnie Ludwigia Repens, Vallisneria Gigantea i Spiralis.
Polecam również Rogatki, Moczarki, małe Żabienice, Bakopy, Anubiasy.

Pozdrawiam,
Krzywy®
marthinez - 2009-05-08, 19:30
0000_hrŚwietny artykuł.
Ja ze swojej strony dziękuję.

Jeszcze tylko jakbyś mógł podać nazwy roślin najbardziej nadających się do tego typu akwarium, bo wiemy, ze nie wszystkie pasują i było by wzorowo.

Świetny artykuł.
Ja ze swojej strony dziękuję.

Jeszcze tylko jakbyś mógł podać nazwy roślin najbardziej nadających się do tego typu akwarium, bo wiemy, ze nie wszystkie pasują i było by wzorowo.KrZyWy - 2009-05-08, 22:32
0000_hrDzięki

Uważam to za mój powrót na to forum i wznowienie aktywnej działalności, szczególnie w działach Low-Tech.
@edit
Jutro dodam rośliny!

Pozdrawiam,
Krzywy

Dzięki

Uważam to za mój powrót na to forum i wznowienie aktywnej działalności, szczególnie w działach Low-Tech.
@edit
Jutro dodam rośliny!

Pozdrawiam,
KrzywyJac0b - 2009-05-08, 22:44
0000_hrDzięki bardzo... Przeczytam jutro, bo trochę późno. No ja się tam w LT obracam już od kilku lat i dopiero niedawno to zuważyłem . Trzeba więc uzupełnić wiedzę.

Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam .

Dzięki bardzo... Przeczytam jutro, bo trochę późno. No ja się tam w LT obracam już od kilku lat i dopiero niedawno to zuważyłem . Trzeba więc uzupełnić wiedzę.

Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam .
oleq_30 - 2009-05-09, 11:40
0000_hrTo ja zacznę jeszcze raz , może tym razem się dogadamy . Nie uważam że Twój artykuł jest zły , i cieszy mnie fakt że ktoś ma podobne zainteresowania, A skoro go przedstawiłeś to uzupełnij mój brak wiedzy i odpowiedź na kilka pytań :

Cytat: KrZyWy napisał/a:
Akwarium najlepiej postawić na zachodniej ścianie, można nawet przy oknie, wtedy należy jednak gęsto obsadzić stronę od okna aby całe akwarium nie było zalane światłem, ponieważ mniejsze gatunki roślin będą obrastały glonami

Dlaczego sugerujesz postawienie na zachodniej ścianie?
Dlaczego nic nie piszesz nic o sztucznym oświetleniu zbiornika ?
Dlaczego sugerujesz obsadzenie roślinami tak żeby jak najbardziej zasłonić światło słoneczne ?
Cytat: KrZyWy napisał/a:
Jakiekolwiek mięczaki i/lub skorupiaki, przy czym za konieczne uważam aby posiadać ślimaki Świderki (Melanoides tuberculata)


Na to odpowiedziałes niżej
Cytat: KrZyWy napisał/a:
Konieczny jest korzeń, może być niewielki

Na to już odpowiedziałes niżej choć w artykule właściwym nic nie piszesz dlaczego konieczny jest korzeń – sprawdź a mimo tego zarzucasz mi czytanie po łepkach
Cytat: KrZyWy napisał/a:
Warto przed sadzeniem zaplanować wszystkie czynności i nie zapomnieć o spryskiwaniu roślin zraszaczem, aby nie wyschły.


A nie lepiej wsadzić do pojemnika z wodą ? zamiast latać ze spryskiwaczem ? Wlewanie wody nie trwa aż tak długo
Cytat: KrZyWy napisał/a:
Do mycia szkła podchodźmy bez jakichkolwiek chemikaliów, przydatne może okazać się jedynie szare mydło, w płynie lub kostce – bez znaczenia


Szare mydło jest robione na bazie mydła potasowego TUTAJURLhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Szare_myd%C5%82oSRODEKhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Szare_myd%C5%82oURLKUNIEC
Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej odnośnie mydła potasowego
TUTAJURLhttp://www.pharma-cosmetic.com.pl/PDF/Sapo_kalinus.pdfSRODEKhttp://www.pharma-cosmeti...apo_kalinus.pdfURLKUNIEC
Dlaczego sugerujesz używanie go do mycia akwarium ?
Cytat: KrZyWy napisał/a:
Kieruję się zasadą, że 20% objętości wody w akwarium, powinna zawierać woda z innego „dojrzałego” zbiornika, czyli mając akwarium 100 litrowe, wlewamy 20l wody z już działającego dłuższy czas zbiornika.


Tu się nie zgodzę – ¾ zbiornika gęsto obsadzonego roślinami , około 80 % starej wody i stabilizacja zbiornika trwała do 2 tygodni tak że sugerowana przez ciebie 20% wlewka starej wody z tak mała ilością roślinności jak widać na załączonych przez ciebie fotkach ( zresztą taka ilość roślin to zdecydowanie za mało żeby prawidłowo wystartować LT) to jakby startować akwa od podstaw. Przećwiczyłem to zmieniając szafkę pod 128l, zmieniając podłoże w 128 l i zmieniając akwa ze 128l na 160 l im wiecej wody ze starego zbiornika tym lepiej

Cytat: KrZyWy napisał/a:
Pozostało już tylko ewentualne wpuszczenie kilku ryb, nie może to być cała docelowa obsada. Ryby wpuszczamy od razu, jeśli nie mamy innej możliwości, tzn. Innego akwarium gdzie ryby mogłyby spokojnie odczekać 2 pierwsze tygodnie od założenia zbiornika.


Większości użytkowników tego forum jest rozprowadzona idea o nie wpuszczaniu ryb do zbiornika dopóki zbiornik nie dojrzeje czyli około 2 tygodni od zalania a na jednej z fotek w świeżo zalanym zbiorniku nie obsadznym w ogóle roślinami ( znaczy świeżo zasadzonymi ) pływają ci glonojady złociste)
Wyjaśnij dlaczego sugerujesz natychmiastowe wpuszczenie ryb ?

Ale nie trzyma się welonek z bojownikami ( i żabami) w jednym zbiorniku gdyż są to dwa różne biotopy i hodowla w przypadku nich różni się od siebie . Bojownik lubi wyższe temperatury spokojnie znosi rzadkie podmiany czy dolewki wody , welonek ze względu na swoją przemianę materii i zachowanie niszczenie roślin przekopywanie dna , oraz wymagane częste podmiany wody dlatego nie proponuję mieć welonków w LT

TUTAJURLhttp://img19.imageshack.u...brzanki3w45.jpgSRODEKhttp://img19.imageshack.u...brzanki3w45.jpgURLKUNIEC
Nie wpuszcza się stada brzanek do zbiornika 45 l pozbawionego kryjówek i roślinności ( narażasz je na stres i o za szybkim wpuszczeniu nie wspomnę. Poza tym to ryba stadna lubiąca dużo miejsca do pływania

W tym poście co go usunąłem stwierdziłem że mchy nie nadają się do LT potrzebują dużych ilości światła sztucznego ( na poziomie mim.0,5W/l ).
Moje małe niedopatrzenie z mchów można się pokusić o mech jawajski on ma niskie wymagania.

To ja zacznę jeszcze raz , może tym razem się dogadamy . Nie uważam że Twój artykuł jest zły , i cieszy mnie fakt że ktoś ma podobne zainteresowania, A skoro go przedstawiłeś to uzupełnij mój brak wiedzy i odpowiedź na kilka pytań :


KrZyWy napisał/a:
Akwarium najlepiej postawić na zachodniej ścianie, można nawet przy oknie, wtedy należy jednak gęsto obsadzić stronę od okna aby całe akwarium nie było zalane światłem, ponieważ mniejsze gatunki roślin będą obrastały glonami


Dlaczego sugerujesz postawienie na zachodniej ścianie?
Dlaczego nic nie piszesz nic o sztucznym oświetleniu zbiornika ?
Dlaczego sugerujesz obsadzenie roślinami tak żeby jak najbardziej zasłonić światło słoneczne ?

KrZyWy napisał/a:
Jakiekolwiek mięczaki i/lub skorupiaki, przy czym za konieczne uważam aby posiadać ślimaki Świderki (Melanoides tuberculata)


Na to odpowiedziałes niżej

KrZyWy napisał/a:
Konieczny jest korzeń, może być niewielki


Na to już odpowiedziałes niżej choć w artykule właściwym nic nie piszesz dlaczego konieczny jest korzeń – sprawdź a mimo tego zarzucasz mi czytanie po łepkach

KrZyWy napisał/a:
Warto przed sadzeniem zaplanować wszystkie czynności i nie zapomnieć o spryskiwaniu roślin zraszaczem, aby nie wyschły.


A nie lepiej wsadzić do pojemnika z wodą ? zamiast latać ze spryskiwaczem ? Wlewanie wody nie trwa aż tak długo

KrZyWy napisał/a:
Do mycia szkła podchodźmy bez jakichkolwiek chemikaliów, przydatne może okazać się jedynie szare mydło, w płynie lub kostce – bez znaczenia


Szare mydło jest robione na bazie mydła potasowego http://pl.wikipedia.org/wiki/Szare_myd%C5%82o
Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej odnośnie mydła potasowego
http://www.pharma-cosmeti...apo_kalinus.pdf
Dlaczego sugerujesz używanie go do mycia akwarium ?

KrZyWy napisał/a:
Kieruję się zasadą, że 20% objętości wody w akwarium, powinna zawierać woda z innego „dojrzałego” zbiornika, czyli mając akwarium 100 litrowe, wlewamy 20l wody z już działającego dłuższy czas zbiornika.


Tu się nie zgodzę – ¾ zbiornika gęsto obsadzonego roślinami , około 80 % starej wody i stabilizacja zbiornika trwała do 2 tygodni tak że sugerowana przez ciebie 20% wlewka starej wody z tak mała ilością roślinności jak widać na załączonych przez ciebie fotkach ( zresztą taka ilość roślin to zdecydowanie za mało żeby prawidłowo wystartować LT) to jakby startować akwa od podstaw. Przećwiczyłem to zmieniając szafkę pod 128l, zmieniając podłoże w 128 l i zmieniając akwa ze 128l na 160 l im wiecej wody ze starego zbiornika tym lepiej


KrZyWy napisał/a:
Pozostało już tylko ewentualne wpuszczenie kilku ryb, nie może to być cała docelowa obsada. Ryby wpuszczamy od razu, jeśli nie mamy innej możliwości, tzn. Innego akwarium gdzie ryby mogłyby spokojnie odczekać 2 pierwsze tygodnie od założenia zbiornika.


Większości użytkowników tego forum jest rozprowadzona idea o nie wpuszczaniu ryb do zbiornika dopóki zbiornik nie dojrzeje czyli około 2 tygodni od zalania a na jednej z fotek w świeżo zalanym zbiorniku nie obsadznym w ogóle roślinami ( znaczy świeżo zasadzonymi ) pływają ci glonojady złociste)
Wyjaśnij dlaczego sugerujesz natychmiastowe wpuszczenie ryb ?

Ale nie trzyma się welonek z bojownikami ( i żabami) w jednym zbiorniku gdyż są to dwa różne biotopy i hodowla w przypadku nich różni się od siebie . Bojownik lubi wyższe temperatury spokojnie znosi rzadkie podmiany czy dolewki wody , welonek ze względu na swoją przemianę materii i zachowanie niszczenie roślin przekopywanie dna , oraz wymagane częste podmiany wody dlatego nie proponuję mieć welonków w LT

http://img19.imageshack.u...brzanki3w45.jpg
Nie wpuszcza się stada brzanek do zbiornika 45 l pozbawionego kryjówek i roślinności ( narażasz je na stres i o za szybkim wpuszczeniu nie wspomnę. Poza tym to ryba stadna lubiąca dużo miejsca do pływania

W tym poście co go usunąłem stwierdziłem że mchy nie nadają się do LT potrzebują dużych ilości światła sztucznego ( na poziomie mim.0,5W/l ).
Moje małe niedopatrzenie z mchów można się pokusić o mech jawajski on ma niskie wymagania.KrZyWy - 2009-05-09, 17:18
0000_hrKolega wyżej ^

Cytat: Słuchaj Twoje 9 miesiecy zainteresowania LT, parę przeczytanych artykułów na stronach internetowych to trochę za mało żeby na temat LT się wypowiadać , zresztą czytając Twój artykuł jestem w stanie stwierdzić że jest to zlepek właśnie tych artykułów znalezionych na google.pl nijak mający się do rzeczywistości , ja zajmuję się akwariami od ładnych kilkunastu lat od około 3 lat mam LT. Przeczytałem kilka książek , x – artykułów , poza tym jestem wychowany na „starej„ akwarystyce ( zaczynałem końcem lat 80-tych , kiedy w sklepach nie było żadnych wynalazków (chemii, sprzętu itp. jakie są dostępne na dzień dzisiejszy do akwarii, nawet śmiało mogę stwierdzić że w tamtych latach większość akwarii działała na zasadzie LT).
A sugerowanie siebie jako guru znającego na wszystko odpowiedź w dziedzinie LT , bo nikt inny nie udzieli poprawnej odpowiedzi to wybacz jak policzek i poniżenie innych użytkowników forum , którzy mają duże doświadczenie i zasób wiedzy przewyższający Twoją , ( z gogle potrafi już skorzystać 8 - 10 latek jeżeli to miało być źródłem Twojej wiedzy)


Tutaj chodzi o to, że sporo się o tym dowiedziałem, i mam zamiary wykorzystywać swoją wiedzę to pomocy innym. Nie wiem co więcej Ci mam wyjaśnić. Mój artykuł opiera się tylko i wyłącznie na własnych doświadczeniach, nie korzystałem z żadnych pomocy dydaktycznych przy pisaniu tej pracy.


Cytat: Ja mam na południowej ścianie bezpośrednio pod oknem i jakoś glonów nie mam mimo tego że większą część dnia są wystawione na światło słoneczne (jeżeli u Ciebie są to niestety nie utrzymujesz równowagi w zbiorniku na odpowiednim poziomie) zresztą oświetlenie sztuczne zbiornika też jest ważne a Ty o nim nie piszesz.

Próbowałem na południowej ścianie, i mi nie wyszło, nie wiem dlaczego, być może przez wahania temperatury. Kolego, czytanie ze zrozumieniem to podstawa, napisałem, że najlepiej na zachodniej, nie wykluczyłem południowej, czego ty widocznie nie przyjmujesz do wiadomości.

Cytat: A ja spytam w jakim celu bo z takim stwierdzeniem nigdy się nie spotkałem osobiście w akwariach też nie mam żadnych mięczaków i skorupiaków.

Używam Świderków do czyszczenia dna z zanieczyszczeń. Są to bardzo przydatne zwierzęta w akwarium. Zapobiegają również strefom beztlenowym w substracie/dnie.

Cytat: KrZyWy napisał/a:
Konieczny jest korzeń, może być niewielki


Tak samo nie umiem zrozumieć tego zdania – w jakim celu jest konieczny?

Jeśli czytałeś mój artykuł "po łebkach" to się nie dziw, że nie rozumiesz!
Napisałem, że korzenie wydzielają związki humusowe, które naturalnie zapobiegają rozwojowi glonów.

Cytat: KrZyWy napisał/a:
Warto przed sadzeniem zaplanować wszystkie czynności i nie zapomnieć o spryskiwaniu roślin zraszaczem, aby nie wyschły.


A nie lepiej wsadzić do pojemnika z wodą ? zamiast latać ze spryskiwaczem ?

Gdybyś oglądał wszystkie moje zdjęcia, wiedziałbyś, że chodzi o spryskiwanie roślin już zasadzonych, ale nie zalanych wodą w całości.

Cytat: KrZyWy napisał/a:
Do mycia szkła podchodźmy bez jakichkolwiek chemikaliów, przydatne może okazać się jedynie szare mydło, w płynie lub kostce – bez znaczenia


Tu zaprzeczasz sam sobie i skazujesz tą radą rybki na zabicie a akwarystę na dłuuugie płukanie akwarium z chemii.

Dobry jesteś z chemii? Czytasz jakiekolwiek książki czy już przestałeś? Mydło SZARE (tak jak zaznaczyłem w tekście) jest absolutnie nie szkodliwe dla jakichkolwiek ryb i roślin. Więcej możesz się dowiedzieć nawet w publikacjach Wojciecha Cejrowskiego.

Cytat: KrZyWy napisał/a:
Kieruję się zasadą, że 20% objętości wody w akwarium, powinna zawierać woda z innego „dojrzałego” zbiornika, czyli mając akwarium 100 litrowe, wlewamy 20l wody z już działającego dłuższy czas zbiornika.


Tu niestety też się czepię – ¾ zbiornika gęsto obsadzonego roślinami , około 80 % starej wody i stabilizacja zbiornika trwała do 2 tygodni tak że sugerowana przez ciebie 20% wlewka starej wody z tak mała ilością roślinności jak widać na załączonych przez ciebie fotkach ( zresztą taka ilość roślin to zdecydowanie za mało żeby prawidłowo wystartować LT) to jakby startować akwa od podstaw.

A moje akwaria prawidłowo działające od ponad pół roku to jakiś cud? Czy może mam rację? Zastanówmy się.

Cytat: KrZyWy napisał/a:
eśli ktoś dotrwał do tego miejsca, to serdecznie mu gratuluję. Pozostało już tylko ewentualne wpuszczenie kilku ryb, nie może to być cała docelowa obsada. Ryby wpuszczamy od razu, jeśli nie mamy innej możliwości, tzn. Innego akwarium gdzie ryby mogłyby spokojnie odczekać 2 pierwsze tygodnie od założenia zbiornika.


Za to zdanie niech inni cię zlinczują tym bardziej że na tej fotce w świeżo zalanym zbiorniku nie obsadznym w ogóle roślinami ( znaczy świeżo zasadzonymi ) pływają ci glonojady złociste)

Kolejny dowód, że czytałeś tekst bez zrozumienia. Napisałem, że w najgorszym przypadku można ryby wpuścić od razu, ale nie w pełnym składzie (tj. nie docelowej obsadzie). U mnie pływały jeszcze skalary itd wtedy, od razu po wystartowaniu zbiornika. Wszystko poszło gładko i jest wyśmienicie.

Cytat: Patrząc zresztą na inne fotki tez się czepię
TUTAJURLhttp://img19.imageshack.u...apenianie45.jpgSRODEKhttp://img19.imageshack.u...apenianie45.jpgURLKUNIEC

TUTAJURLhttp://img19.imageshack.u...brzanki3w45.jpgSRODEKhttp://img19.imageshack.u...brzanki3w45.jpgURLKUNIEC

mchy nie nadają się do LT potrzebują dużych ilości światła sztucznego ( na poziomie mim.0,5W/l )

Mchy to najmniej wymagające rośliny pod względem światła. Jako "stary akwarysta" powinieneś to wiedzieć. Ja hoduję mchy w akwariach 25l bez oświetlenia i to z powodzeniem!

Cytat: Ale nie trzyma się welonek z bojownikami ( i żabami) w jednym zbiorniku ,( poza tym ze względu na swoją przemianę materii i zachowanie nie radziłbym, mieć welonków w LT ( niszczenie roślin przekopywanie dna )

Nie trzyma się? A to niby dlaczego? Napisałem w tekście, że żwiru ma być 2x więcej niż ziemi, i nie ma szans, żeby welon (przekopujący tak na marginesie tylko maksymalnie 1,5-2cm powierzchni dna) dokopał się do ziemi! Gadasz głupoty, nie masz potwierdzenia na to i chcesz tylko nabić posty. Zastanów się o czym piszesz!

Cytat: Nie wpuszcza się stada brzanek do zbiornika 45 l pozbawionego kryjówek i roślinności ( narażasz je na stres i o za szybkim wpuszczeniu nie wspomnę

Nie wiem o co ci chodzi! Z twojej niezbyt profesjonalnej wypowiedzi wnioskuję, że jesteś albo zazdrosny o artykuł albo się źle wyspałeś. Widać twoje "komunistyczne" nastawienie, skierowane tylko na negowanie i niedocenianie pracy ludzi starających się.

@edit
Wielkość (litraż) akwarium o które pytałeś (to wraz z skalarami i gurami) to 240l zbiornik o długości 120 cm, wysokości 50cm.
Pozdrawiam

Kolega wyżej ^


Słuchaj Twoje 9 miesiecy zainteresowania LT, parę przeczytanych artykułów na stronach internetowych to trochę za mało żeby na temat LT się wypowiadać , zresztą czytając Twój artykuł jestem w stanie stwierdzić że jest to zlepek właśnie tych artykułów znalezionych na google.pl nijak mający się do rzeczywistości , ja zajmuję się akwariami od ładnych kilkunastu lat od około 3 lat mam LT. Przeczytałem kilka książek , x – artykułów , poza tym jestem wychowany na „starej„ akwarystyce ( zaczynałem końcem lat 80-tych , kiedy w sklepach nie było żadnych wynalazków (chemii, sprzętu itp. jakie są dostępne na dzień dzisiejszy do akwarii, nawet śmiało mogę stwierdzić że w tamtych latach większość akwarii działała na zasadzie LT).
A sugerowanie siebie jako guru znającego na wszystko odpowiedź w dziedzinie LT , bo nikt inny nie udzieli poprawnej odpowiedzi to wybacz jak policzek i poniżenie innych użytkowników forum , którzy mają duże doświadczenie i zasób wiedzy przewyższający Twoją , ( z gogle potrafi już skorzystać 8 - 10 latek jeżeli to miało być źródłem Twojej wiedzy)


Tutaj chodzi o to, że sporo się o tym dowiedziałem, i mam zamiary wykorzystywać swoją wiedzę to pomocy innym. Nie wiem co więcej Ci mam wyjaśnić. Mój artykuł opiera się tylko i wyłącznie na własnych doświadczeniach, nie korzystałem z żadnych pomocy dydaktycznych przy pisaniu tej pracy.


Ja mam na południowej ścianie bezpośrednio pod oknem i jakoś glonów nie mam mimo tego że większą część dnia są wystawione na światło słoneczne (jeżeli u Ciebie są to niestety nie utrzymujesz równowagi w zbiorniku na odpowiednim poziomie) zresztą oświetlenie sztuczne zbiornika też jest ważne a Ty o nim nie piszesz.

Próbowałem na południowej ścianie, i mi nie wyszło, nie wiem dlaczego, być może przez wahania temperatury. Kolego, czytanie ze zrozumieniem to podstawa, napisałem, że najlepiej na zachodniej, nie wykluczyłem południowej, czego ty widocznie nie przyjmujesz do wiadomości.


A ja spytam w jakim celu bo z takim stwierdzeniem nigdy się nie spotkałem osobiście w akwariach też nie mam żadnych mięczaków i skorupiaków.

Używam Świderków do czyszczenia dna z zanieczyszczeń. Są to bardzo przydatne zwierzęta w akwarium. Zapobiegają również strefom beztlenowym w substracie/dnie.


KrZyWy napisał/a:
Konieczny jest korzeń, może być niewielki

Tak samo nie umiem zrozumieć tego zdania – w jakim celu jest konieczny?


Jeśli czytałeś mój artykuł "po łebkach" to się nie dziw, że nie rozumiesz!
Napisałem, że korzenie wydzielają związki humusowe, które naturalnie zapobiegają rozwojowi glonów.


KrZyWy napisał/a:
Warto przed sadzeniem zaplanować wszystkie czynności i nie zapomnieć o spryskiwaniu roślin zraszaczem, aby nie wyschły.

A nie lepiej wsadzić do pojemnika z wodą ? zamiast latać ze spryskiwaczem ?


Gdybyś oglądał wszystkie moje zdjęcia, wiedziałbyś, że chodzi o spryskiwanie roślin już zasadzonych, ale nie zalanych wodą w całości.


KrZyWy napisał/a:
Do mycia szkła podchodźmy bez jakichkolwiek chemikaliów, przydatne może okazać się jedynie szare mydło, w płynie lub kostce – bez znaczenia

Tu zaprzeczasz sam sobie i skazujesz tą radą rybki na zabicie a akwarystę na dłuuugie płukanie akwarium z chemii.


Dobry jesteś z chemii? Czytasz jakiekolwiek książki czy już przestałeś? Mydło SZARE (tak jak zaznaczyłem w tekście) jest absolutnie nie szkodliwe dla jakichkolwiek ryb i roślin. Więcej możesz się dowiedzieć nawet w publikacjach Wojciecha Cejrowskiego.


KrZyWy napisał/a:
Kieruję się zasadą, że 20% objętości wody w akwarium, powinna zawierać woda z innego „dojrzałego” zbiornika, czyli mając akwarium 100 litrowe, wlewamy 20l wody z już działającego dłuższy czas zbiornika.

Tu niestety też się czepię – ¾ zbiornika gęsto obsadzonego roślinami , około 80 % starej wody i stabilizacja zbiornika trwała do 2 tygodni tak że sugerowana przez ciebie 20% wlewka starej wody z tak mała ilością roślinności jak widać na załączonych przez ciebie fotkach ( zresztą taka ilość roślin to zdecydowanie za mało żeby prawidłowo wystartować LT) to jakby startować akwa od podstaw.


A moje akwaria prawidłowo działające od ponad pół roku to jakiś cud? Czy może mam rację? Zastanówmy się.


KrZyWy napisał/a:
eśli ktoś dotrwał do tego miejsca, to serdecznie mu gratuluję. Pozostało już tylko ewentualne wpuszczenie kilku ryb, nie może to być cała docelowa obsada. Ryby wpuszczamy od razu, jeśli nie mamy innej możliwości, tzn. Innego akwarium gdzie ryby mogłyby spokojnie odczekać 2 pierwsze tygodnie od założenia zbiornika.

Za to zdanie niech inni cię zlinczują tym bardziej że na tej fotce w świeżo zalanym zbiorniku nie obsadznym w ogóle roślinami ( znaczy świeżo zasadzonymi ) pływają ci glonojady złociste)


Kolejny dowód, że czytałeś tekst bez zrozumienia. Napisałem, że w najgorszym przypadku można ryby wpuścić od razu, ale nie w pełnym składzie (tj. nie docelowej obsadzie). U mnie pływały jeszcze skalary itd wtedy, od razu po wystartowaniu zbiornika. Wszystko poszło gładko i jest wyśmienicie.


Patrząc zresztą na inne fotki tez się czepię
http://img19.imageshack.u...apenianie45.jpg

http://img19.imageshack.u...brzanki3w45.jpg

mchy nie nadają się do LT potrzebują dużych ilości światła sztucznego ( na poziomie mim.0,5W/l )


Mchy to najmniej wymagające rośliny pod względem światła. Jako "stary akwarysta" powinieneś to wiedzieć. Ja hoduję mchy w akwariach 25l bez oświetlenia i to z powodzeniem!


Ale nie trzyma się welonek z bojownikami ( i żabami) w jednym zbiorniku ,( poza tym ze względu na swoją przemianę materii i zachowanie nie radziłbym, mieć welonków w LT ( niszczenie roślin przekopywanie dna )

Nie trzyma się? A to niby dlaczego? Napisałem w tekście, że żwiru ma być 2x więcej niż ziemi, i nie ma szans, żeby welon (przekopujący tak na marginesie tylko maksymalnie 1,5-2cm powierzchni dna) dokopał się do ziemi! Gadasz głupoty, nie masz potwierdzenia na to i chcesz tylko nabić posty. Zastanów się o czym piszesz!


Nie wpuszcza się stada brzanek do zbiornika 45 l pozbawionego kryjówek i roślinności ( narażasz je na stres i o za szybkim wpuszczeniu nie wspomnę

Nie wiem o co ci chodzi! Z twojej niezbyt profesjonalnej wypowiedzi wnioskuję, że jesteś albo zazdrosny o artykuł albo się źle wyspałeś. Widać twoje "komunistyczne" nastawienie, skierowane tylko na negowanie i niedocenianie pracy ludzi starających się.

@edit
Wielkość (litraż) akwarium o które pytałeś (to wraz z skalarami i gurami) to 240l zbiornik o długości 120 cm, wysokości 50cm.
PozdrawiamKrZyWy - 2009-05-09, 18:26
0000_hr@offtopic
Nie prezentowałem, mam za słaby aparat, w zasadzie jest to telefon Nokia E50.
@topic
nie spamuj już jak co to PRIV

@offtopic
Nie prezentowałem, mam za słaby aparat, w zasadzie jest to telefon Nokia E50.
@topic
nie spamuj już jak co to PRIVoleq_30 - 2009-05-09, 18:37
0000_hr KrZyWy napisał/a: Tutaj chodzi o to, że sporo się o tym dowiedziałem, i mam zamiary wykorzystywać swoją wiedzę to pomocy innym. Nie wiem co więcej Ci mam wyjaśnić. Mój artykuł opiera się tylko i wyłącznie na własnych doświadczeniach, nie korzystałem z żadnych pomocy dydaktycznych przy pisaniu tej pracy.

Słuchaj ale 9- miesiecy interesowania się LT to zdecydowanie za mało żeby się na ten temat wypowiadać moim zdaniem. 9 - miesiecy temu pytałeś jak się w LT sadzi roślinki TUTAJURLhttp://www.forum.eakwarystyka.pl/topics29/9148.htm#73658SRODEKhttp://www.forum.eakwarys.../9148.htm#73658URLKUNIEC
Mimo tego jeszcze 6 miesięcy temu trzymałeś roślinki w doniczkach TUTAJURLhttp://www.forum.eakwarystyka.pl/topics5/4517.htm?start=135#82605SRODEKhttp://www.forum.eakwarys...start=135#82605URLKUNIEC w zbiorniku który w ogóle nie przypominał LT on w ogóle akwarium nie przypominał. Dlatego jeszcze raz ci powtórze robienie z siebie autorytetu napisaniem jednego artykułu z dodatkami typu
KrZyWy napisał/a: Jeśli czegoś zapomniałem, coś pominąłem co chciałbyś się dowiedzieć o „Low-Techu”, zadaj pytanie w tym temacie, a na pewno otrzymasz ode mnie odpowiedź. Proszę wszystkie pytania dotyczące roślin, ryb itd. w akwariach „Low-Tech” zadawać w tym temacie a nie gdzie indziej, ponieważ w innym dziale, nie otrzymacie odpowiedzi wam potrzebnej.
KrZyWy napisał/a: Uważam, że przyda się na naszym forum taki (dział?), będzie to pewna nowość, z której mogą skorzystać również starsi akwaryści. Przynajmniej taką mam nadzieję.
to potwarz dla ludzi wkładających w swoje akwaria serce i duszę, i mających wiedzę ponad przeciętną


Tutaj chodzi o to, że sporo się o tym dowiedziałem, i mam zamiary wykorzystywać swoją wiedzę to pomocy innym. Nie wiem co więcej Ci mam wyjaśnić. Mój artykuł opiera się tylko i wyłącznie na własnych doświadczeniach, nie korzystałem z żadnych pomocy dydaktycznych przy pisaniu tej pracy.

Słuchaj ale 9- miesiecy interesowania się LT to zdecydowanie za mało żeby się na ten temat wypowiadać moim zdaniem. 9 - miesiecy temu pytałeś jak się w LT sadzi roślinki http://www.forum.eakwarys.../9148.htm#73658
Mimo tego jeszcze 6 miesięcy temu trzymałeś roślinki w doniczkach http://www.forum.eakwarys...start=135#82605 w zbiorniku który w ogóle nie przypominał LT on w ogóle akwarium nie przypominał. Dlatego jeszcze raz ci powtórze robienie z siebie autorytetu napisaniem jednego artykułu z dodatkami typu
KrZyWy - 2009-05-09, 18:40
0000_hr@offtopic

A ty jesteś dla mnie osobą, która jest nieoczytana i nic nie rozumie z tego co czyta.
Napisałem to, ponieważ chcę pomóc być może innym, ponieważ ty nie napisałeś artykułu tak jak należy. Nie robię z siebie autorytetu, jeśli uważasz, że jestem nim dla ciebie to sobie tak uważaj, kicham na to. To, że istnieje wolność słowa w tym kraju to wiesz prawda? Prawda? Prawda?


Nie pisz więcej w tym temacie, napisz na priv jak chcesz!
Pozdrawiam

@offtopic

A ty jesteś dla mnie osobą, która jest nieoczytana i nic nie rozumie z tego co czyta.
Napisałem to, ponieważ chcę pomóc być może innym, ponieważ ty nie napisałeś artykułu tak jak należy. Nie robię z siebie autorytetu, jeśli uważasz, że jestem nim dla ciebie to sobie tak uważaj, kicham na to. To, że istnieje wolność słowa w tym kraju to wiesz prawda? Prawda? Prawda?

Nie pisz więcej w tym temacie, napisz na priv jak chcesz!
Pozdrawiammarthinez - 2009-05-09, 18:46
0000_hroleq_30, KrZyWy, proponuję zakończyć tego typu dyskusję w tym temacie.
Dla dalszych sprzeczek macie PW i inne komunikatory.

Następne tego typu posty będę kasowane, a ich autorzy mogą zostać ukarani.

oleq_30, KrZyWy, proponuję zakończyć tego typu dyskusję w tym temacie.
Dla dalszych sprzeczek macie PW i inne komunikatory.

Następne tego typu posty będę kasowane, a ich autorzy mogą zostać ukarani.Bohdan - 2009-05-09, 18:50
0000_hr oleq_30 napisał/a: Słuchaj ale 9- miesiecy interesowania się LT to zdecydowanie za mało żeby się na ten temat wypowiadać moim zdaniem. 9 - miesiecy temu pytałeś jak się w LT sadzi roślinki TUTAJURLhttp://www.forum.eakwarys.../9148.htm#73658SRODEKhttp://www.forum.eakwarys.../9148.htm#73658URLKUNIEC
Mimo tego jeszcze 6 miesięcy temu trzymałeś roślinki w doniczkach TUTAJURLhttp://www.forum.eakwarys...start=135#82605SRODEKhttp://www.forum.eakwarys...start=135#82605URLKUNIEC w zbiorniku który w ogóle nie przypominał LT on w ogóle akwarium nie przypominał. Dlatego jeszcze raz ci powtórze robienie z siebie autorytetu napisaniem jednego artykułu z dodatkami typu
KrZyWy napisał/a:
Jeśli czegoś zapomniałem, coś pominąłem co chciałbyś się dowiedzieć o „Low-Techu”, zadaj pytanie w tym temacie, a na pewno otrzymasz ode mnie odpowiedź. Proszę wszystkie pytania dotyczące roślin, ryb itd. w akwariach „Low-Tech” zadawać w tym temacie a nie gdzie indziej, ponieważ w innym dziale, nie otrzymacie odpowiedzi wam potrzebnej.

KrZyWy napisał/a:
Uważam, że przyda się na naszym forum taki (dział?), będzie to pewna nowość, z której mogą skorzystać również starsi akwaryści. Przynajmniej taką mam nadzieję.

to potwarz dla ludzi wkładających w swoje akwaria serce i duszę
Co prawda, to prawda. Olek_30 już od dawna pisze i wypowiada się na temat L.T i ma duże doświadczenie, które jest niezbędne do niesienie pomocy innym.
Faktem równiez jest to ze temat o zakładaniu i prowadzeniu L.T powstał już dawno i został właśnie stworzony przez "Olka". Wg tego tematu ja założyłem i prowadzę swoje MAŁE NIESTETY L.T.
Natomiast dla "Krzywego" brawo za chęci i zapał.


Słuchaj ale 9- miesiecy interesowania się LT to zdecydowanie za mało żeby się na ten temat wypowiadać moim zdaniem. 9 - miesiecy temu pytałeś jak się w LT sadzi roślinki http://www.forum.eakwarys.../9148.htm#73658
Mimo tego jeszcze 6 miesięcy temu trzymałeś roślinki w doniczkach http://www.forum.eakwarys...start=135#82605 w zbiorniku który w ogóle nie przypominał LT on w ogóle akwarium nie przypominał. Dlatego jeszcze raz ci powtórze robienie z siebie autorytetu napisaniem jednego artykułu z dodatkami typu
KrZyWy napisał/a:
Jeśli czegoś zapomniałem, coś pominąłem co chciałbyś się dowiedzieć o „Low-Techu”, zadaj pytanie w tym temacie, a na pewno otrzymasz ode mnie odpowiedź. Proszę wszystkie pytania dotyczące roślin, ryb itd. w akwariach „Low-Tech” zadawać w tym temacie a nie gdzie indziej, ponieważ w innym dziale, nie otrzymacie odpowiedzi wam potrzebnej.

KrZyWy napisał/a:
Uważam, że przyda się na naszym forum taki (dział?), będzie to pewna nowość, z której mogą skorzystać również starsi akwaryści. Przynajmniej taką mam nadzieję.

to potwarz dla ludzi wkładających w swoje akwaria serce i duszę

Co prawda, to prawda. Olek_30 już od dawna pisze i wypowiada się na temat L.T i ma duże doświadczenie, które jest niezbędne do niesienie pomocy innym.
Faktem równiez jest to ze temat o zakładaniu i prowadzeniu L.T powstał już dawno i został właśnie stworzony przez "Olka". Wg tego tematu ja założyłem i prowadzę swoje MAŁE NIESTETY L.T.
Natomiast dla "Krzywego" brawo za chęci i zapał.Raperus - 2009-05-09, 22:59
0000_hrA ja mam pytanie czy w 25l można zrobić (ale zrobić na dobre a nie na 2 dni) LT?? I jakie by musiało by być oświetlenie ok 15W??

A ja mam pytanie czy w 25l można zrobić (ale zrobić na dobre a nie na 2 dni) LT?? I jakie by musiało by być oświetlenie ok 15W??darianus - 2009-05-09, 23:47
0000_hrPewnie, że można. Ja mam LT od stycznia w akwarium 12L i ma się dobrze. Na początku miałem trochę problemów z glonami, ale teraz jest ok. Chciałem przetestować działanie ziemi w małym akwarium, zanim zastosuję ją w moim 200L baniaku. Działaniem ziemi byłem zachwycony, i teraz mam LT w 200L. Oczywiście rośliny nie rosną tak szybko jak w HT, ale wg mnie to zaleta (częstsze przycinki - więcej roboty). Chcących zapoznać się z tematem polecam książkę Diany Walstad "Rośliny w akwarium".

Pewnie, że można. Ja mam LT od stycznia w akwarium 12L i ma się dobrze. Na początku miałem trochę problemów z glonami, ale teraz jest ok. Chciałem przetestować działanie ziemi w małym akwarium, zanim zastosuję ją w moim 200L baniaku. Działaniem ziemi byłem zachwycony, i teraz mam LT w 200L. Oczywiście rośliny nie rosną tak szybko jak w HT, ale wg mnie to zaleta (częstsze przycinki - więcej roboty). Chcących zapoznać się z tematem polecam książkę Diany Walstad "Rośliny w akwarium".KrZyWy - 2009-05-10, 14:39
0000_hr Cytat: A ja mam pytanie czy w 25l można zrobić (ale zrobić na dobre a nie na 2 dni) LT?? I jakie by musiało by być oświetlenie ok 15W??

15W w zupełności wystarczy, przyda się odrobina promieni słonecznych.

W 25l można zrobić LT, z tym, że trzeba zwracać uwagę na wahania temperatury. Nie polecam stawiać takiego małego zbiornika na oknie południowym, ponieważ będzie się bardzo szybko przegrzewało.

Pozdrawiam

[ Dodano: 2009-05-10, 15:02 ]
Cytat: Dlaczego sugerujesz postawienie na zachodniej ścianie?
Dlaczego nic nie piszesz nic o sztucznym oświetleniu zbiornika ?
Dlaczego sugerujesz obsadzenie roślinami tak żeby jak najbardziej zasłonić światło słoneczne ?

1. Ponieważ artykuł odnosi się do wszelkich rozmiarów akwariów, nie tylko tych sporych.
Postawienie małego zbiornika na zachodniej ścianie, nie doprowadzi do nadmiernego nagrzewania wody. Na południowej ścianie, bądź co gorsza płd-zach, słońce świeci 80% dnia. Jest to nie wskazane przy mniejszych zbiornikach, a przy większych, może również powodować wahania temperatury, choć nie musi. Jeśli jednak ktoś nie ma miejsca na ścianie zachodniej, to ustawia na południowej/wschodniej. Dlatego to była tylko sugestia.

2. Napisałem o tym, choć krótko ale uważam że wystarczająco.
[...] Cytat: Czwartym plusem jest tańsza eksploatacja takiego akwarium pod względem zużycia prądu i wody, z powodu braku wyżej wymienionych podmian wody i koniecznych urządzeń typu mocne oświetlenie

Cytat: Jeśli czegoś zapomniałem, coś pominąłem co chciałbyś się dowiedzieć o „Low-Techu”, zadaj pytanie w tym temacie

I uwaga raperus napisał: Cytat: I jakie by musiało by być oświetlenie ok 15W??

Zaznaczam tutaj, że a akwariach LT wystarczy standardowe oświetlenie, które montuje w pokrywach producent, czyli ok. 0,3W/l.

3. Ma to sens, ponieważ jak wiadomo rośliny mniejsze typu niskie Cryptocoryny, Anubiasy i inne, rosną wolniej i częściej zarastają glonami. Obsadzając ścianę z tyłu wysokimi roślinami, dostarczamy im światło, a niższe również mają słońce, lecz mniej i niema kłopotów z glonami na liściach tych małych.

Dalej:

Cytat: Na to już odpowiedziałes niżej choć w artykule właściwym nic nie piszesz dlaczego konieczny jest korzeń – sprawdź a mimo tego zarzucasz mi czytanie po łepkach

Racja nie napisałem, więc piszę teraz: Korzenie wydzielają związki humusowe, naturalnie hamując rozwój glonów. Uważam korzenie za bardzo przydatne, ponieważ mogą zastępować różne rodzaje chemikaliów, które nie potrzebnie kupujemy.
Nie rozpisuję się na ten temat, więcej można przeczytać na Wikipedii.

Dalej:
Cytat: A nie lepiej wsadzić do pojemnika z wodą ? zamiast latać ze spryskiwaczem ? Wlewanie wody nie trwa aż tak długo

Kolego, nie zrozumiałeś tekstu. Ja zasadziłem rośliny, w płytkiej wodzie, tak że wystawały, i podczas sadzenia kolejnych, należy spryskiwać te poprzednio zasadzone aby nie przeschły.

Dalej:
Cytat: Szare mydło jest robione na bazie mydła potasowego TUTAJURLhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Szare_myd%C5%82oSRODEKhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Szare_myd%C5%82oURLKUNIEC
Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej odnośnie mydła potasowego
TUTAJURLhttp://www.pharma-cosmeti...apo_kalinus.pdfSRODEKhttp://www.pharma-cosmeti...apo_kalinus.pdfURLKUNIEC
Dlaczego sugerujesz używanie go do mycia akwarium ?

Kwas Palmitynowy + Wodorotlenek Potasu -> Palmitynian Potasu + Woda
Tak powstaje mydło szare.

Nie wiem co jest w tym drugim linku, nie mam Office na Windowsie.
Mydło szare jest nie toksyczne dla ryb, ludzi i roślin. Na wikipedii pisze nawet, że jest hipoalergiczne .

Jeśli są dalsze pytania, zapraszam.
Pozdrawiam


A ja mam pytanie czy w 25l można zrobić (ale zrobić na dobre a nie na 2 dni) LT?? I jakie by musiało by być oświetlenie ok 15W??

15W w zupełności wystarczy, przyda się odrobina promieni słonecznych.

W 25l można zrobić LT, z tym, że trzeba zwracać uwagę na wahania temperatury. Nie polecam stawiać takiego małego zbiornika na oknie południowym, ponieważ będzie się bardzo szybko przegrzewało.

Pozdrawiam

[ Dodano: 2009-05-10, 15:02 ]Bohdan - 2009-05-10, 15:36
0000_hr Raperus napisał/a: A ja mam pytanie czy w 25l można zrobić Można ale dogodniej robić w jak największym zbiorniku ze względu na lepsza stabilizacją parametrów/warunków, a jak wiemy L.T. opiera się na dobrej harmonii, a którą w mniejszych zbiornikach trudno...
darianus napisał/a: Oczywiście rośliny nie rosną tak szybko jak w HT, To nie do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od rodzaju roślin, np takie nurzańce, cryptocoryny, różdzyce, valisnerie itp rośną tak samo dobrze


A ja mam pytanie czy w 25l można zrobić Można ale dogodniej robić w jak największym zbiorniku ze względu na lepsza stabilizacją parametrów/warunków, a jak wiemy L.T. opiera się na dobrej harmonii, a którą w mniejszych zbiornikach trudno...
marthinez - 2009-05-10, 16:17
0000_hr Bohdan napisał/a: darianus napisał/a:
Oczywiście rośliny nie rosną tak szybko jak w HT,
To nie do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od rodzaju roślin, np takie nurzańce, cryptocoryny, różdzyce, valisnerie itp rośną tak samo dobrze Nie, w HT rosną szybciej i to jest fakt niezaprzeczalny.
Tyczy się nawet roślin mało wymagających.
Tyczy się to zwłaszcza rogatka. Jego przyrosty w HT sięgają nawet paru cm na dzień.


darianus napisał/a:
Oczywiście rośliny nie rosną tak szybko jak w HT,
To nie do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od rodzaju roślin, np takie nurzańce, cryptocoryny, różdzyce, valisnerie itp rośną tak samo dobrze
Nie, w HT rosną szybciej i to jest fakt niezaprzeczalny.
Tyczy się nawet roślin mało wymagających.
Tyczy się to zwłaszcza rogatka. Jego przyrosty w HT sięgają nawet paru cm na dzień.Bohdan - 2009-05-10, 17:10
0000_hrO rogatku nic nie pisałem....natomiast u mnie w LT, które stoi na parapecie na PŁD-Zach stronie przyrost/wzrost Moczarki, Valisnerii, Różdzycy, Cryptocoryn oraz mchów jest masakrycznie szybki o innych się nie wypowiadałem i nie wypowiadam.

O rogatku nic nie pisałem....natomiast u mnie w LT, które stoi na parapecie na PŁD-Zach stronie przyrost/wzrost Moczarki, Valisnerii, Różdzycy, Cryptocoryn oraz mchów jest masakrycznie szybki o innych się nie wypowiadałem i nie wypowiadam.kbtor - 2009-05-10, 17:36
0000_hrTeraz ja trochę namieszam

Zacznijmy od ustawienia zbiornika.
Fakt oczywisty to problem z temperaturą wody w małym zbiorniku, który jest wystawiony na dłuższe działanie słońca ( pomijam kwestie glonów ) co powoduje konieczność ustawiania go poza działaniem słońca.
Większe zbiorniki nagrzewają się wolniej, więc teoretycznie można by taki baniak stawiać gdziekolwiek. I tu wychodzi sprawa działalności słońca i ewentualnych glonów. Czy przy obsadzeniu 60% powierzchni dna roślinami i ustabilizowanym akwarium, glony będą w stanie dokonać inwazji w zbiorniku wystawionym na działanie słońca?

A co z akwarium które nie jest wystawione na działanie słońca? Czy taki zbiornik to jest jeszcze LT?

Jeśli można mówić nadal o zbiorniku LT, to dam przykład. Baniak wysoki o powierzchni przykrytej liśćmi kryptokoryny. Światło na poziomie 0,45W. Wysokość to około 60 cm. Czy w takim przypadku możemy powiedzieć że światło nadal jest na poziomie LT?


Kolejna sprawa która mnie nurtuje, to kwestia filtracji. Ja planuję dać filtr kubełkowy Eheima 2226. To będzie duża powierzchnia biologiczna i mechaniczna i spory ruch wody.
Można powiedzieć, że będzie to zbiornik ala LT i czegoś jeszcze
I tu pytanie, czy przy takiej filtracji nadal będzie to LT? Pamiętajmy że czyszczenie takiego filtra nie odbywa się raz na tydzień, lecz co kilka miesięcy. To powoduje naturalny spadek wydajności i spowoduje większą prace ekosystemu w akwarium.
A może zasada LT jest ściśle sformułowana i w swej definicji zawiera zastrzeżenie co do korzystania z filtrów kubełkowych?.


No i czas na ryby. Jak w zbiornikach LT ma się kwestia obsady, a dokładnie liczebności?
Bo przyjmujemy że większość nawozów ma produkować nasza obsada. Czy ktoś, kto chce mieć dobrze dobraną obsadę ma szanse na LT? A może tę rolę przejmuje w całości ziemia?

Na razie tyle

I proszę nie odsyłać mnie i nikogo innego na wikipedie, google czy inne źródła. Forum służy do dzielenia się informacjami, nawet jeśli gdzieś jest to już opisane. Jak ktoś niema czasu lub chęci do pisania, to niech nic nie pisze.

Teraz ja trochę namieszam

Zacznijmy od ustawienia zbiornika.
Fakt oczywisty to problem z temperaturą wody w małym zbiorniku, który jest wystawiony na dłuższe działanie słońca ( pomijam kwestie glonów ) co powoduje konieczność ustawiania go poza działaniem słońca.
Większe zbiorniki nagrzewają się wolniej, więc teoretycznie można by taki baniak stawiać gdziekolwiek. I tu wychodzi sprawa działalności słońca i ewentualnych glonów. Czy przy obsadzeniu 60% powierzchni dna roślinami i ustabilizowanym akwarium, glony będą w stanie dokonać inwazji w zbiorniku wystawionym na działanie słońca?

A co z akwarium które nie jest wystawione na działanie słońca? Czy taki zbiornik to jest jeszcze LT?

Jeśli można mówić nadal o zbiorniku LT, to dam przykład. Baniak wysoki o powierzchni przykrytej liśćmi kryptokoryny. Światło na poziomie 0,45W. Wysokość to około 60 cm. Czy w takim przypadku możemy powiedzieć że światło nadal jest na poziomie LT?

Kolejna sprawa która mnie nurtuje, to kwestia filtracji. Ja planuję dać filtr kubełkowy Eheima 2226. To będzie duża powierzchnia biologiczna i mechaniczna i spory ruch wody.
Można powiedzieć, że będzie to zbiornik ala LT i czegoś jeszcze
I tu pytanie, czy przy takiej filtracji nadal będzie to LT? Pamiętajmy że czyszczenie takiego filtra nie odbywa się raz na tydzień, lecz co kilka miesięcy. To powoduje naturalny spadek wydajności i spowoduje większą prace ekosystemu w akwarium.
A może zasada LT jest ściśle sformułowana i w swej definicji zawiera zastrzeżenie co do korzystania z filtrów kubełkowych?.

No i czas na ryby. Jak w zbiornikach LT ma się kwestia obsady, a dokładnie liczebności?
Bo przyjmujemy że większość nawozów ma produkować nasza obsada. Czy ktoś, kto chce mieć dobrze dobraną obsadę ma szanse na LT? A może tę rolę przejmuje w całości ziemia?

Na razie tyle

I proszę nie odsyłać mnie i nikogo innego na wikipedie, google czy inne źródła. Forum służy do dzielenia się informacjami, nawet jeśli gdzieś jest to już opisane. Jak ktoś niema czasu lub chęci do pisania, to niech nic nie pisze.marthinez - 2009-05-10, 17:44
0000_hr Bohdan napisał/a: u mnie w LT, które stoi na parapecie na PŁD-Zach stronie przyrost/wzrost Moczarki, Valisnerii, Różdzycy, Cryptocoryn oraz mchów jest masakrycznie szybki W HT był by szybszy, a to ze względu na dużą ilość tzw. super macro (co2).
Rogatek to tylko przykład.
Tak jest ze wszystkimi roślinami. Nie znam rośliny, która przez co2 i większą ilość światła rośnie tak samo wolno jak w LT.

Poza tym zaletą LT jest to, ze nie ma potrzeby częstego przycinania roślin, bo rosną zdecydowanie wolniej.

Zresztą nie ma co się nad tym dłuzej rozpisywać.
Kto ma/miał oba typy zbiorników sam wyciągnie wnioski.

KrZyWy pomawiam prośbę o uzupełnienie artykułu o gatunki roślin polecane do LT.

Ps: Temat na razie odkleiłem ze względu na różnice zdań kilku użytkowników forum oraz w/g ich za mało dopracowaną treść artykułu.


u mnie w LT, które stoi na parapecie na PŁD-Zach stronie przyrost/wzrost Moczarki, Valisnerii, Różdzycy, Cryptocoryn oraz mchów jest masakrycznie szybki W HT był by szybszy, a to ze względu na dużą ilość tzw. super macro (co2).
Rogatek to tylko przykład.
Tak jest ze wszystkimi roślinami. Nie znam rośliny, która przez co2 i większą ilość światła rośnie tak samo wolno jak w LT.

Poza tym zaletą LT jest to, ze nie ma potrzeby częstego przycinania roślin, bo rosną zdecydowanie wolniej.

Zresztą nie ma co się nad tym dłuzej rozpisywać.
Kto ma/miał oba typy zbiorników sam wyciągnie wnioski.

KrZyWy pomawiam prośbę o uzupełnienie artykułu o gatunki roślin polecane do LT.

Ps: Temat na razie odkleiłem ze względu na różnice zdań kilku użytkowników forum oraz w/g ich za mało dopracowaną treść artykułu.oleq_30 - 2009-05-10, 19:28
0000_hr Cytat:
Cytat:
Szare mydło jest robione na bazie mydła potasowego TUTAJURLhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Szare_myd%C5%82oSRODEKhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Szare_myd%C5%82oURLKUNIEC
Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej odnośnie mydła potasowego
TUTAJURLhttp://www.pharma-cosmeti...apo_kalinus.pdfSRODEKhttp://www.pharma-cosmeti...apo_kalinus.pdfURLKUNIEC
Dlaczego sugerujesz używanie go do mycia akwarium ?

Kwas Palmitynowy + Wodorotlenek Potasu -> Palmitynian Potasu + Woda
Tak powstaje mydło szare.

Kwas palmitynowy, kwas heksadekanowy - jeden z nasyconych kwasów tłuszczowych Kwas ten posiada pomiędzy atomami węgla tylko wiązania pojedyncze.
białe ciało stałe;
nie rozpuszcza się w wodzie; < ---zwłaszcza to
nie ulega dysocjacji;
rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych; <---- zwłaszcza to
temperatura wrzenia 332,6 °C (pod ciśnieniem 512 mm Hg);
gęstość 0,84 g/cm3 (w temperaturze 80 °C);
spala się:

Wodorotlenek potasu (potaż żrący, potaż kaustyczny), KOH - nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorotlenków, jedna z najsilniejszych zasad. Jest silnie żrący, powoduje poważne oparzenia.
stosowany jako środek suszący i bielący, w technikach graficznych,
wykorzystywany w litografii w procesie grawerowania,
do pochłaniania dwutlenku węgla i pary wodnej z powietrza,
stosowany do otrzymywania innych związków potasu, głównie soli,
stosuje się go też do wyrobu miękkich mydeł,
w syntezach organicznych jako mocna zasada.

Mydło szare stosuje się (jako substancje żrącą) po rozpuszczeniu w wodzie do np. usuwania startych powłok malarskich na ścianach , mycia ścian z tłustych osadów przed malowaniem , usuwania starych powłok tapeciarskich

Chciałbyś mieć to w akwarium nawet w minimalnym stężeniu ?
Cytat: Nie wiem co jest w tym drugim linku, nie mam Office na Windowsie.
Mydło szare jest nie toksyczne dla ryb, ludzi i roślin. Na wikipedii pisze nawet, że jest hipoalergiczne

żeby otworzyć drugi dokument potrzebujesz Adobe Reader do pobrania stąd
TUTAJURLhttp://www.instalki.pl/programy/download/odczyt_edycja_pdf/Adobe_Reader.phpSRODEKhttp://www.instalki.pl/pr...dobe_Reader.phpURLKUNIEC

Hipoalergiczne w tym przypadku oznacza że mydło nie zawiera sztucznych barwników czy substancji zapachowych, co sprawia, że uczulenia spowodowane szarym mydłem są znacznie rzadsze niż przy stosowaniu innych środków higienicznych. Jednak jakbyś na to nie popatrzył JEST to środek chemiczny którego nie powinno się używać w akwariumCytat:
Szare mydło jest robione na bazie mydła potasowego http://pl.wikipedia.org/wiki/Szare_myd%C5%82o
Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej odnośnie mydła potasowego
http://www.pharma-cosmeti...apo_kalinus.pdf
Dlaczego sugerujesz używanie go do mycia akwarium ?

Kwas Palmitynowy + Wodorotlenek Potasu -> Palmitynian Potasu + Woda
Tak powstaje mydło szare.


Kwas palmitynowy, kwas heksadekanowy - jeden z nasyconych kwasów tłuszczowych Kwas ten posiada pomiędzy atomami węgla tylko wiązania pojedyncze.
białe ciało stałe;
nie rozpuszcza się w wodzie; < ---zwłaszcza to
nie ulega dysocjacji;
rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych; <---- zwłaszcza to
temperatura wrzenia 332,6 °C (pod ciśnieniem 512 mm Hg);
gęstość 0,84 g/cm3 (w temperaturze 80 °C);
spala się:

Wodorotlenek potasu (potaż żrący, potaż kaustyczny), KOH - nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorotlenków, jedna z najsilniejszych zasad. Jest silnie żrący, powoduje poważne oparzenia.
stosowany jako środek suszący i bielący, w technikach graficznych,
wykorzystywany w litografii w procesie grawerowania,
do pochłaniania dwutlenku węgla i pary wodnej z powietrza,
stosowany do otrzymywania innych związków potasu, głównie soli,
stosuje się go też do wyrobu miękkich mydeł,
w syntezach organicznych jako mocna zasada.

Mydło szare stosuje się (jako substancje żrącą) po rozpuszczeniu w wodzie do np. usuwania startych powłok malarskich na ścianach , mycia ścian z tłustych osadów przed malowaniem , usuwania starych powłok tapeciarskich

Chciałbyś mieć to w akwarium nawet w minimalnym stężeniu ?

Nie wiem co jest w tym drugim linku, nie mam Office na Windowsie.
Mydło szare jest nie toksyczne dla ryb, ludzi i roślin. Na wikipedii pisze nawet, że jest hipoalergiczne


żeby otworzyć drugi dokument potrzebujesz Adobe Reader do pobrania stąd
http://www.instalki.pl/pr...dobe_Reader.php

Hipoalergiczne w tym przypadku oznacza że mydło nie zawiera sztucznych barwników czy substancji zapachowych, co sprawia, że uczulenia spowodowane szarym mydłem są znacznie rzadsze niż przy stosowaniu innych środków higienicznych. Jednak jakbyś na to nie popatrzył JEST to środek chemiczny którego nie powinno się używać w akwariumBohdan - 2009-05-10, 20:33
0000_hrkbtor, Osobiście dla mnie są dwa podst. warunki żeby zbiornik można byłoby zaliczyć do L.T.
Podłoże - ziemia + na niej żwir. Niektórzy napiszą, że również sam żwir ale dla mnie to już nie będzie w pełni L.T.
Oświetlenie max 0,3W/L + KONIECZNIE słońce - bez światła słonecznego to już dla mnie nie L.T. nawet jak wcześniejsze warunki są spełnione.

No i ZEROOO nawożenia....


W uzupełnieniu, żeby to wszystko grało i trzymało się "kupy" niezbędna jest DUŻA masa roślinna i nieliczna obsada....

Co do filtracji hm,......wg mnie jednak tylko filtr mechaniczny wewnętrzny lub kaskada, a NAWET w ogóle bez filtra tylko filtracja naturalna glebowo/roślinna....

kbtor, Osobiście dla mnie są dwa podst. warunki żeby zbiornik można byłoby zaliczyć do L.T.
Podłoże - ziemia + na niej żwir. Niektórzy napiszą, że również sam żwir ale dla mnie to już nie będzie w pełni L.T.
Oświetlenie max 0,3W/L + KONIECZNIE słońce - bez światła słonecznego to już dla mnie nie L.T. nawet jak wcześniejsze warunki są spełnione.

No i ZEROOO nawożenia....

W uzupełnieniu, żeby to wszystko grało i trzymało się "kupy" niezbędna jest DUŻA masa roślinna i nieliczna obsada....

Co do filtracji hm,......wg mnie jednak tylko filtr mechaniczny wewnętrzny lub kaskada, a NAWET w ogóle bez filtra tylko filtracja naturalna glebowo/roślinna....dzidek1983 - 2009-05-11, 08:35
0000_hr kbtor napisał/a: Teraz ja trochę namieszam

Zacznijmy od ustawienia zbiornika.
Fakt oczywisty to problem z temperaturą wody w małym zbiorniku, który jest wystawiony na dłuższe działanie słońca ( pomijam kwestie glonów ) co powoduje konieczność ustawiania go poza działaniem słońca.
Większe zbiorniki nagrzewają się wolniej, więc teoretycznie można by taki baniak stawiać gdziekolwiek. I tu wychodzi sprawa działalności słońca i ewentualnych glonów. Czy przy obsadzeniu 60% powierzchni dna roślinami i ustabilizowanym akwarium, glony będą w stanie dokonać inwazji w zbiorniku wystawionym na działanie słońca?

ważny jest czas nastawienia na działanie słońca.. nie więcej niż 3 godziny dziennie o ile dobrze pamiętam... oczywiście akwarium nie musi stać w oknie, może na środku pokoju ważne aby światło dzienne prze te parę godzin wpadało przez okno na akwarium, co do glonów to się nie wypowiem bo w moim LT nie miałem możliwości zastosowania światła slonecznego

kbtor napisał/a:
A co z akwarium które nie jest wystawione na działanie słońca? Czy taki zbiornik to jest jeszcze LT?

myślę że jak najbardziej

kbtor napisał/a:
Jeśli można mówić nadal o zbiorniku LT, to dam przykład. Baniak wysoki o powierzchni przykrytej liśćmi kryptokoryny. Światło na poziomie 0,45W. Wysokość to około 60 cm. Czy w takim przypadku możemy powiedzieć że światło nadal jest na poziomie LT?

do LT zakłada się zbiornik o małej wysokości.. zbiorniki 50 cm wysokości to max ale i tak wg mnie za dużo... dlatego idealne są np. 160 litrowe akwaria

kbtor napisał/a:
Kolejna sprawa która mnie nurtuje, to kwestia filtracji. Ja planuję dać filtr kubełkowy Eheima 2226. To będzie duża powierzchnia biologiczna i mechaniczna i spory ruch wody.
Można powiedzieć, że będzie to zbiornik ala LT i czegoś jeszcze
I tu pytanie, czy przy takiej filtracji nadal będzie to LT? Pamiętajmy że czyszczenie takiego filtra nie odbywa się raz na tydzień, lecz co kilka miesięcy. To powoduje naturalny spadek wydajności i spowoduje większą prace ekosystemu w akwarium.
A może zasada LT jest ściśle sformułowana i w swej definicji zawiera zastrzeżenie co do korzystania z filtrów kubełkowych?.

ja miałem kubełek... powiem Ci że filtr nie jest niezbędny, ale nic nie stoi na przeszkodzi aby go używać... autorka książki używała gąbkowych za 5 zł... tylko w celu filtracji mechanicznej... ważny jest mały prąd wody (małe wytrącanie naturalnego CO2 z wody)
za filtrację biologiczną ma odpowiadać akwarium jako ekosystem...

kbtor napisał/a:
No i czas na ryby. Jak w zbiornikach LT ma się kwestia obsady, a dokładnie liczebności?
Bo przyjmujemy że większość nawozów ma produkować nasza obsada. Czy ktoś, kto chce mieć dobrze dobraną obsadę ma szanse na LT? A może tę rolę przejmuje w całości ziemia?


maksymalnie 1/2 dopuszczalnej obsady, czyli jak normalnie możesz trzymać 30 molinezji, to w LT tylko 15, nie należy trzymać ryb kopiących w podłożu, bo moga odkryć złoża ziemi i wtedy katastrofa, krewetki jak najbardziej

kbtor napisał/a:
Na razie tyle

I proszę nie odsyłać mnie i nikogo innego na wikipedie, google czy inne źródła. Forum służy do dzielenia się informacjami, nawet jeśli gdzieś jest to już opisane. Jak ktoś niema czasu lub chęci do pisania, to niech nic nie pisze.

jakby co to pytaj jeszcze ogólnie to polecam lekturę książki, 2 godziny na czytanie a jesteś 100% dalej w posiadanej


Teraz ja trochę namieszam

Zacznijmy od ustawienia zbiornika.
Fakt oczywisty to problem z temperaturą wody w małym zbiorniku, który jest wystawiony na dłuższe działanie słońca ( pomijam kwestie glonów ) co powoduje konieczność ustawiania go poza działaniem słońca.
Większe zbiorniki nagrzewają się wolniej, więc teoretycznie można by taki baniak stawiać gdziekolwiek. I tu wychodzi sprawa działalności słońca i ewentualnych glonów. Czy przy obsadzeniu 60% powierzchni dna roślinami i ustabilizowanym akwarium, glony będą w stanie dokonać inwazji w zbiorniku wystawionym na działanie słońca?


ważny jest czas nastawienia na działanie słońca.. nie więcej niż 3 godziny dziennie o ile dobrze pamiętam... oczywiście akwarium nie musi stać w oknie, może na środku pokoju ważne aby światło dzienne prze te parę godzin wpadało przez okno na akwarium, co do glonów to się nie wypowiem bo w moim LT nie miałem możliwości zastosowania światła slonecznego
Bohdan - 2009-05-11, 09:39
0000_hr kbtor napisał/a: wychodzi sprawa działalności słońca i ewentualnych glonów. Czy przy obsadzeniu 60% powierzchni dna roślinami i ustabilizowanym akwarium, glony będą w stanie dokonać inwazji w zbiorniku wystawionym na działanie słońca? Jeżeli promienie słoneczne będą oświetlać (padać bezpośrednio) na zbiornik więcej niż 3 godziny dzienne to od glonów się nie uchronisz - "nitkowańce zielone" masz zapewnione.
U siebie od kiedy zacząłem ograniczać czas oświetlania zbiornika przez słońce (aktualnie 2 godziny dziennie) to glony odpuściły.
Mówimy tu rzecz jasna o dniach słonecznych, a nie kiedy dzień jest pochmurny i słońce jest zasłonięte przez chmury.


wychodzi sprawa działalności słońca i ewentualnych glonów. Czy przy obsadzeniu 60% powierzchni dna roślinami i ustabilizowanym akwarium, glony będą w stanie dokonać inwazji w zbiorniku wystawionym na działanie słońca? Jeżeli promienie słoneczne będą oświetlać (padać bezpośrednio) na zbiornik więcej niż 3 godziny dzienne to od glonów się nie uchronisz - "nitkowańce zielone" masz zapewnione.
U siebie od kiedy zacząłem ograniczać czas oświetlania zbiornika przez słońce (aktualnie 2 godziny dziennie) to glony odpuściły.
Mówimy tu rzecz jasna o dniach słonecznych, a nie kiedy dzień jest pochmurny i słońce jest zasłonięte przez chmury.darianus - 2009-05-11, 10:16
0000_hr Bohdan napisał/a:
Oświetlenie max 0,3W/L + KONIECZNIE słońce - bez światła słonecznego to już dla mnie nie L.T. nawet jak wcześniejsze warunki są spełnione.


Kwestia umowna, dla mnie LT to każde akwarium, które ma światło poniżej 0,5W/L., i działa bez naworzenia (CO2, mikro i makro).Oświetlenie max 0,3W/L + KONIECZNIE słońce - bez światła słonecznego to już dla mnie nie L.T. nawet jak wcześniejsze warunki są spełnione.


Kwestia umowna, dla mnie LT to każde akwarium, które ma światło poniżej 0,5W/L., i działa bez naworzenia (CO2, mikro i makro).darianus - 2009-05-11, 13:33
0000_hr dzidek1983 napisał/a:
a wg mnie opisałeś wyżej zwykłe akwarium "sklepowe" które nie ma nic wspólnego z LT...
bo każda pokrywa ma poniżej 0,5 W/L, a nawozi mało który początkujący akwarysta, więc co wszyscy mają LT?
Pewnie, że są to akwaria LOW TECH, chyba, że wprowadzimy nowe nazewnictwo np. NO TECH albo BAD TECH lub POOR TECHa wg mnie opisałeś wyżej zwykłe akwarium "sklepowe" które nie ma nic wspólnego z LT...
bo każda pokrywa ma poniżej 0,5 W/L, a nawozi mało który początkujący akwarysta, więc co wszyscy mają LT?

Pewnie, że są to akwaria LOW TECH, chyba, że wprowadzimy nowe nazewnictwo np. NO TECH albo BAD TECH lub POOR TECHdarianus - 2009-05-11, 14:26
0000_hr dzidek1983 napisał/a:
no tak ale LT to nie jest stricte określenie akwarium bez nowoczesnych wspomagaczy, a raczej umowna nazwa pewnej filozofii prowadzenia zbiornika...
no bo raczej podmieniają oni wodę, nie mają ziemi w podłożu, nie maja uboższej obsady ryb, nie mają światła słonecznego (przynajmniej nie świadomie ), odmulają dno (przynajmniej powinni ) itp.
Powiedzmy, że są klasyczne LT, czyli ziemia, słońce, dużo roślinności, najlepiej bez pokrywy,z dużym odziałem roślin błotnych, czyli rosnących również nad lustrem wody, i mniej klasyczne, o których była mowa wcześniejno tak ale LT to nie jest stricte określenie akwarium bez nowoczesnych wspomagaczy, a raczej umowna nazwa pewnej filozofii prowadzenia zbiornika...
no bo raczej podmieniają oni wodę, nie mają ziemi w podłożu, nie maja uboższej obsady ryb, nie mają światła słonecznego (przynajmniej nie świadomie ), odmulają dno (przynajmniej powinni ) itp.

Powiedzmy, że są klasyczne LT, czyli ziemia, słońce, dużo roślinności, najlepiej bez pokrywy,z dużym odziałem roślin błotnych, czyli rosnących również nad lustrem wody, i mniej klasyczne, o których była mowa wcześniejKrZyWy - 2009-05-11, 16:54
0000_hrU mnie wyrastają L.Repens itd. Wszystko sobie rośnie pod pokrywą, nad lustrem wody i nie wymaga zraszania, bo panuje tam spora wilgotność powietrza.

Uzupełnię artykuł o najbardziej nadające się według mnie rośliny. Dopisujcie coś od siebie, jeśli jakąś roślinę, którą nie zapisałem zaproponujecie przynajmniej 2-3 razy, to ją dopiszę do głównego wątku. Chodzi o to, żeby nikt nie wypisywał gatunków roślin, a ja je mam wpisywać, nie ważne czy się nadają, czy też nie.

Pozdrawiam

U mnie wyrastają L.Repens itd. Wszystko sobie rośnie pod pokrywą, nad lustrem wody i nie wymaga zraszania, bo panuje tam spora wilgotność powietrza.

Uzupełnię artykuł o najbardziej nadające się według mnie rośliny. Dopisujcie coś od siebie, jeśli jakąś roślinę, którą nie zapisałem zaproponujecie przynajmniej 2-3 razy, to ją dopiszę do głównego wątku. Chodzi o to, żeby nikt nie wypisywał gatunków roślin, a ja je mam wpisywać, nie ważne czy się nadają, czy też nie.

Pozdrawiamdarianus - 2009-05-11, 16:56
0000_hr Bohdan napisał/a:
To nie do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od rodzaju roślin, np takie nurzańce, cryptocoryny, różdzyce, valisnerie itp rośną tak samo dobrze
Czy możesz to stwierdzić na podstawie własnego doświadczenia?
Pytam, bo z teoretycznego punktu widzenia, każda roślina powinna szybciej rosnąć przy lepszym oświetleniu, nawozach i CO2To nie do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od rodzaju roślin, np takie nurzańce, cryptocoryny, różdzyce, valisnerie itp rośną tak samo dobrze

Czy możesz to stwierdzić na podstawie własnego doświadczenia?
Pytam, bo z teoretycznego punktu widzenia, każda roślina powinna szybciej rosnąć przy lepszym oświetleniu, nawozach i CO2KrZyWy - 2009-05-11, 17:36
0000_hr Cytat: Bohdan napisał/a:

To nie do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od rodzaju roślin, np takie nurzańce, cryptocoryny, różdzyce, valisnerie itp rośną tak samo dobrze

Czy możesz to stwierdzić na podstawie własnego doświadczenia?
Pytam, bo z teoretycznego punktu widzenia, każda roślina powinna szybciej rosnąć przy lepszym oświetleniu, nawozach i CO2

Mogę to potwierdzić z własnego doświadczenia. Te gatunki roślin, które wypisał Bohdan, rosną równie szybko przy, bądź nieznacznie wolniej/szybciej.

Cytat: Pytam, bo z teoretycznego punktu widzenia
Tak? A przeczytałeś ten artykuł? W akwarium LT nie są konieczne nawozy, ponieważ woda jest bogata w składniki odżywcze poprzez ziemię. Po drugie, CO2 jest na idealnym poziomie, i powoli uwalnia się z gleby, przez co rośliny nie odczuwają jego braku.
Po trzecie, mocne/silne/odpowiednie oświetlenie jest w akwarium LT zapewnione,

Przecież mam rację prawda? W prawidłowym akwarium LT wszystkie te czynniki są zagwarantowane, więc dlaczego miałyby rosnąć wolniej/szybciej/inaczej?
Nie biorę oczywiście pod uwagę, ekstremalnie silnej chemi (nawozów, użyźniaczy), które po prostu sztucznie podwyższają intensywność pracy roślin.

Jak sądzicie, czy rośliny z akwarium LT, po przycince i przeniesieniu do innego zbiornika, są w lepszej kondycji ogólnej? Czy uprawa wolniejsza, ale za to bardziej zbliżona do wegetacji naturalnej, ma wpływ na późniejsze (losy?) rośliny?

Pozdrawiam


Bohdan napisał/a:

To nie do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od rodzaju roślin, np takie nurzańce, cryptocoryny, różdzyce, valisnerie itp rośną tak samo dobrze

Czy możesz to stwierdzić na podstawie własnego doświadczenia?
Pytam, bo z teoretycznego punktu widzenia, każda roślina powinna szybciej rosnąć przy lepszym oświetleniu, nawozach i CO2


Mogę to potwierdzić z własnego doświadczenia. Te gatunki roślin, które wypisał Bohdan, rosną równie szybko przy, bądź nieznacznie wolniej/szybciej.


Pytam, bo z teoretycznego punktu widzenia
Tak? A przeczytałeś ten artykuł? W akwarium LT nie są konieczne nawozy, ponieważ woda jest bogata w składniki odżywcze poprzez ziemię. Po drugie, CO2 jest na idealnym poziomie, i powoli uwalnia się z gleby, przez co rośliny nie odczuwają jego braku.
Po trzecie, mocne/silne/odpowiednie oświetlenie jest w akwarium LT zapewnione,

Przecież mam rację prawda? W prawidłowym akwarium LT wszystkie te czynniki są zagwarantowane, więc dlaczego miałyby rosnąć wolniej/szybciej/inaczej?
Nie biorę oczywiście pod uwagę, ekstremalnie silnej chemi (nawozów, użyźniaczy), które po prostu sztucznie podwyższają intensywność pracy roślin.

Jak sądzicie, czy rośliny z akwarium LT, po przycince i przeniesieniu do innego zbiornika, są w lepszej kondycji ogólnej? Czy uprawa wolniejsza, ale za to bardziej zbliżona do wegetacji naturalnej, ma wpływ na późniejsze (losy?) rośliny?

Pozdrawiammarthinez - 2009-05-11, 18:15
0000_hr KrZyWy napisał/a: Mogę to potwierdzić z własnego doświadczenia. Miałeś HT?
Bo tylko w tym temacie piszesz:
Cytat: Wszystko zaczęło się od niepowodzeń, które towarzyszyły mi przedtem od 1,5 roku. Pewnego dnia wyłączyłem grę, spojrzałem na akwarium, i stwierdziłem, że „stać mnie na więcej”. Mój zbiornik, w którym rośliny przypominały „rośliny”, które leżą w szpitalach na intensywnej terapii po wypadkach na motorach przysparzały mnie o złość.
Radzę zwracać uwage na to co się pisze.
KrZyWy napisał/a: ak? A przeczytałeś ten artykuł? W akwarium LT nie są konieczne nawozy, ponieważ woda jest bogata w składniki odżywcze poprzez ziemię. Po drugie, CO2 jest na idealnym poziomie, i powoli uwalnia się z gleby, przez co rośliny nie odczuwają jego braku. Zastanawia mnie czy znasz zapotrzebowanie większości roślin na poszczególne składniki odżywcze.
Odpowiedz na pytanie skąd w akwarium LT ma się wziąć np. ponad 10ppm potasu.
Skąd ma się wziąć fosfor. W ziemi prawie go brak, a pokarm i rybie kupy niewiele go dostarczą.
Co z żelazem, które to w akwa LT jest w 99% w formie trójwartościowej.

Nie ma tego wszystkiego dużo, bo rośliny tego nie potrzebuja. Dlaczego, bo rosną wolniej.
KrZyWy napisał/a: Po trzecie, mocne/silne/odpowiednie oświetlenie jest w akwarium LT zapewnione, Radzę zasięgnąc wiedzy na temat widm fotosyntetycznie czynnych (wskaźniku PAR), które to w standardowym oświetleniu i świetle słonecznym jest bardzo słabe.
Spróbuj kiedyś jak będziesz miał możliwość wsadzić na kilka dni oświetlenie z akwa HT do low techa (ja byłem światkiem takiego eksperymentu).
W ciągu kilku dni pojawią się pierwsze niedobory macro (zaczerwienienie końcówek roślin łodygowych i liści roślin rozetowych, rozpad dolnych liści przez brak potasu), po następnych kilku dniach micro (chloroza spowodowana brakiem żelaza i manganu).
Po pewnym czasie rośliny zaczna marnieć całkowicie i na arenę wkraczają glony (najczęściej sinice i krasne, przez wysokie doc i niski azot).
Indykator co2 w LT pokazuje poziomy co2 w granicach 5-10ppm. Dla roślin mało wymagających, rosnących wolniej w LT to wystarcza, ale w HT to spory deficyt. Dlaczego? Napisałem wyżej.
KrZyWy napisał/a: Nie biorę oczywiście pod uwagę, ekstremalnie silnej chemi (nawozów, użyźniaczy), które po prostu sztucznie podwyższają intensywność pracy roślin. Co dla Ciebie oznaczają poziomy ekstremalne.
W większości zbiorników HT azot jest na poziomie 10-20ppm, fosfor max 1ppm.
Pokaz mi akwa LT lub każde inne nie HT, gdzie te poziomy są niższe.
Użyźniaczy powiadasz.
A czy ziemia pod żwirem w LT to nie użyźniacz?
Moim zdaniem jeden z większych.

Napisze złośliwie. Jeżeli ktoś twierdzi, że w/w rośliny w LT rosną w takim samym tempie co w HT to stwierdzam jedno. Taki ktoś nigdy nie miał lub nie widział prawdziwego HT.


Mogę to potwierdzić z własnego doświadczenia. Miałeś HT?
Bo tylko w tym temacie piszesz:

Wszystko zaczęło się od niepowodzeń, które towarzyszyły mi przedtem od 1,5 roku. Pewnego dnia wyłączyłem grę, spojrzałem na akwarium, i stwierdziłem, że „stać mnie na więcej”. Mój zbiornik, w którym rośliny przypominały „rośliny”, które leżą w szpitalach na intensywnej terapii po wypadkach na motorach przysparzały mnie o złość.
Radzę zwracać uwage na to co się pisze.
darianus - 2009-05-11, 18:17
0000_hr KrZyWy napisał/a:
Cytat: Pytam, bo z teoretycznego punktu widzenia
Tak? A przeczytałeś ten artykuł?

Kolego sympatyczny! Z teoretycznego punktu widzenia, głównym stymulatorem wzrostu roślin jest światło i CO2, co powinieneś wiedzieć z biologii (pewnie ją masz w szkole). Jeśli chodzi o ilość CO2 wytwarzaną z ziemi a CO2 z butli, to oczywistym nawet dla Ciebie powinno być, że butla zapewnia go więcej. Twój artykół przeczytałem po łebkach, a Tobie polecam przeczytanie nieco mądrzejszego
TUTAJURLhttp://www.roslinyakwariowe.pl/index.php/pdf/Artykuly/Technika-CO2/CO2-i-swiatlo-stymuluja-wzrost.pdf?4f309682ea885d1be3aa6cab44ab9ddb=108642f18a9407001efb8ac3a37e1434SRODEKhttp://www.roslinyakwario...efb8ac3a37e1434URLKUNIEC
Pytam, bo z teoretycznego punktu widzenia
Tak? A przeczytałeś ten artykuł?

Kolego sympatyczny! Z teoretycznego punktu widzenia, głównym stymulatorem wzrostu roślin jest światło i CO2, co powinieneś wiedzieć z biologii (pewnie ją masz w szkole). Jeśli chodzi o ilość CO2 wytwarzaną z ziemi a CO2 z butli, to oczywistym nawet dla Ciebie powinno być, że butla zapewnia go więcej. Twój artykół przeczytałem po łebkach, a Tobie polecam przeczytanie nieco mądrzejszego
http://www.roslinyakwario...efb8ac3a37e1434kbtor - 2009-05-11, 21:03
0000_hrdarianus, mnie ten dokument pdf nie idzie a chętnie bym poczytał.

darianus, mnie ten dokument pdf nie idzie a chętnie bym poczytał.marthinez - 2009-05-11, 21:40
0000_hrkbtor, idzie, tylko poczekaj trochę.

kbtor, idzie, tylko poczekaj trochę.darianus - 2009-05-11, 22:15
0000_hr kbtor napisał/a: darianus, mnie ten dokument pdf nie idzie a chętnie bym poczytał.
Ten link pójdzie na pewno. Jeszcze bogatsze tłumaczenie pracy Ole Pedersena.
TUTAJURLhttp://www.holenderskie.aip.pl/art.php?go=41SRODEKhttp://www.holenderskie.aip.pl/art.php?go=41URLKUNIEC


darianus, mnie ten dokument pdf nie idzie a chętnie bym poczytał.
Ten link pójdzie na pewno. Jeszcze bogatsze tłumaczenie pracy Ole Pedersena.
http://www.holenderskie.aip.pl/art.php?go=41Bohdan - 2009-05-11, 22:24
0000_hr darianus napisał/a: Bohdan napisał/a:

To nie do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od rodzaju roślin, np takie nurzańce, cryptocoryny, różdzyce, valisnerie itp rośną tak samo dobrze

Czy możesz to stwierdzić na podstawie własnego doświadczenia?
Pytam, bo z teoretycznego punktu widzenia, każda roślina powinna szybciej rosnąć przy lepszym oświetleniu, nawozach i CO2
Tak. potwierdzam z własnego doświadczenia, że rośliny, które wymieniłem rosną duużooo szybciej w akwarium LT, które stoi na parapecie, wystawione bezpośrednio na słońce, gdzie podłożem jest ziemia wymieszana z torfem, niż w akwarium nie LT, które stoi w miejscu gdzie słońce nie operuje i w którym to, przykładowo podaje się nawozy w kulkach oraz płynie, a światło jest na poziomie 0,5W + odbłyśniki.
Jednak, jasne jest również to, że Marthinez ma racje pisząc wcześniej,że w pełni profesjonalnych akwariach H.T. przyrost masy roślinnej jest jeszcze lepszy, tylko, że na takie akwarium (wysokiej klasy HT) może pozwolić sobie niewiele osób w odróżnieniu od LT......


Bohdan napisał/a:

To nie do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od rodzaju roślin, np takie nurzańce, cryptocoryny, różdzyce, valisnerie itp rośną tak samo dobrze

Czy możesz to stwierdzić na podstawie własnego doświadczenia?
Pytam, bo z teoretycznego punktu widzenia, każda roślina powinna szybciej rosnąć przy lepszym oświetleniu, nawozach i CO2

Tak. potwierdzam z własnego doświadczenia, że rośliny, które wymieniłem rosną duużooo szybciej w akwarium LT, które stoi na parapecie, wystawione bezpośrednio na słońce, gdzie podłożem jest ziemia wymieszana z torfem, niż w akwarium nie LT, które stoi w miejscu gdzie słońce nie operuje i w którym to, przykładowo podaje się nawozy w kulkach oraz płynie, a światło jest na poziomie 0,5W + odbłyśniki.
Jednak, jasne jest również to, że Marthinez ma racje pisząc wcześniej,że w pełni profesjonalnych akwariach H.T. przyrost masy roślinnej jest jeszcze lepszy, tylko, że na takie akwarium (wysokiej klasy HT) może pozwolić sobie niewiele osób w odróżnieniu od LT......darianus - 2009-05-11, 22:39
0000_hr Bohdan napisał/a:
Jednak, jasne jest również to, że Marthinez ma racje pisząc wcześniej,że w pełni profesjonalnych akwariach H.T. przyrost masy roślinnej jest jeszcze lepszy, tylko, że na takie akwarium (wysokiej klasy HT) może pozwolić sobie niewiele osób w odróżnieniu od LT......
Racja, ale z drugiej strony nie każdy ma warunki by postawić akwarium w miejscu, gdzie docierają promienie słoneczne. Ja postawiłem na LT, gdzie promienie słoneczne docierają tylko zimą. Mam 96W mocy na 200L i jak na razie jestem bardzo zadowolony z przyrostów roślin, tylko z glonami problem, który może zniknie, jak akwarium zarośnie.Jednak, jasne jest również to, że Marthinez ma racje pisząc wcześniej,że w pełni profesjonalnych akwariach H.T. przyrost masy roślinnej jest jeszcze lepszy, tylko, że na takie akwarium (wysokiej klasy HT) może pozwolić sobie niewiele osób w odróżnieniu od LT......

Racja, ale z drugiej strony nie każdy ma warunki by postawić akwarium w miejscu, gdzie docierają promienie słoneczne. Ja postawiłem na LT, gdzie promienie słoneczne docierają tylko zimą. Mam 96W mocy na 200L i jak na razie jestem bardzo zadowolony z przyrostów roślin, tylko z glonami problem, który może zniknie, jak akwarium zarośnie.marthinez - 2009-05-12, 07:27
0000_hr Bohdan napisał/a: Jednak, jasne jest również to, że Marthinez ma racje pisząc wcześniej,że w pełni profesjonalnych akwariach H.T. przyrost masy roślinnej jest jeszcze lepszy, tylko, że na takie akwarium (wysokiej klasy HT) może pozwolić sobie niewiele osób w odróżnieniu od LT...... Co to ma do rzeczy???

Stwierdzenie było: darianus napisał/a: Oczywiście rośliny nie rosną tak szybko jak w HT, ale wg mnie to zaleta
Po czym Ty napisałeś: Bohdan napisał/a: To nie do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od rodzaju roślin, np takie nurzańce, cryptocoryny, różdzyce, valisnerie itp rośną tak samo dobrze
A teraz to: Bohdan napisał/a: tylko, że na takie akwarium (wysokiej klasy HT) może pozwolić sobie niewiele osób
Trzymajmy się faktów, a nie wychodzimy z opresji niczym nasi politycy.


Jednak, jasne jest również to, że Marthinez ma racje pisząc wcześniej,że w pełni profesjonalnych akwariach H.T. przyrost masy roślinnej jest jeszcze lepszy, tylko, że na takie akwarium (wysokiej klasy HT) może pozwolić sobie niewiele osób w odróżnieniu od LT...... Co to ma do rzeczy???

Stwierdzenie było:darianus - 2009-05-12, 08:04
0000_hr marthinez napisał/a:
Trzymajmy się faktów, a nie wychodzimy z opresji niczym nasi politycy.

Nie czepiaj się tak! Strzelił Bohdan małą gafę, i chce jakoś wybrnąć. Duży plus, że nie idzie w zaparte nie mając racji, jak co nie którzy na tym forum;)Trzymajmy się faktów, a nie wychodzimy z opresji niczym nasi politycy.


Nie czepiaj się tak! Strzelił Bohdan małą gafę, i chce jakoś wybrnąć. Duży plus, że nie idzie w zaparte nie mając racji, jak co nie którzy na tym forum;)dzidek1983 - 2009-05-12, 08:42
0000_hrKłócicie się na temat banałów, a wystarczyło aby każdy z was przeczytał książkę Pani Walstad na temat LT zanim zaczęliście tą dyskusję...

tak przyrost jest wolniejszy... tak rośliny są słabiej wybarwione w odcieniach czerwieni...
nie glony nie są oczywistą oczywistością... nie rośliny mogą mieć taki sam zdrowy wygląd jak w HT

co do poruszonej sprawy nawożenia, potasu i innych składników...
żelazo oczywiście pochodzi z gleby, aczkolwiek jest to najlepszy rodzaj żelaza dla roślin które w 99% wolą pobierać je przez korzenie niż liście, w takiej postaci żelazo jest również niedostępne dla glonów które pobierają wszystko z wody i to tylko wtedy jak mają światło...
potas i fosfor pochodzi tylko z pokarmu i odchodów ryb... wiem że to mało dokładny przelicznik, ale wiem z doświadczenia że istnieją pokarmy bogate w te składniki, którymi można się posiłkować jeżeli ktoś chce być dokładny... w sprawie potasu i fosforu ważne jest dojście do naturalnej równowagi dlatego zaleca się pomniejszoną obsadę ryb żeby można było kontrolować te współczynniki... podstawową zasadą jest NIE ODMULAĆ... co nie jest równoznaczne z NIE PODMIENIAĆ WODY... ponieważ w pierwszych miesiącach należy wręcz podmieniać wodę aby pozbywać się nadmiaru składników z wody, ale nigdy nie odmulamy bo pozbywamy się składników produkujących potas, fosfor i najważniejsze CO2...

Kłócicie się na temat banałów, a wystarczyło aby każdy z was przeczytał książkę Pani Walstad na temat LT zanim zaczęliście tą dyskusję...

tak przyrost jest wolniejszy... tak rośliny są słabiej wybarwione w odcieniach czerwieni...
nie glony nie są oczywistą oczywistością... nie rośliny mogą mieć taki sam zdrowy wygląd jak w HT

co do poruszonej sprawy nawożenia, potasu i innych składników...
żelazo oczywiście pochodzi z gleby, aczkolwiek jest to najlepszy rodzaj żelaza dla roślin które w 99% wolą pobierać je przez korzenie niż liście, w takiej postaci żelazo jest również niedostępne dla glonów które pobierają wszystko z wody i to tylko wtedy jak mają światło...
potas i fosfor pochodzi tylko z pokarmu i odchodów ryb... wiem że to mało dokładny przelicznik, ale wiem z doświadczenia że istnieją pokarmy bogate w te składniki, którymi można się posiłkować jeżeli ktoś chce być dokładny... w sprawie potasu i fosforu ważne jest dojście do naturalnej równowagi dlatego zaleca się pomniejszoną obsadę ryb żeby można było kontrolować te współczynniki... podstawową zasadą jest NIE ODMULAĆ... co nie jest równoznaczne z NIE PODMIENIAĆ WODY... ponieważ w pierwszych miesiącach należy wręcz podmieniać wodę aby pozbywać się nadmiaru składników z wody, ale nigdy nie odmulamy bo pozbywamy się składników produkujących potas, fosfor i najważniejsze CO2...maol - 2009-05-12, 08:48
0000_hrJednym słowem proszę o dążenie do meritum sprawy - uzupełnienia/uściślenia artykułu, a nie drogę w kierunku wycieczek osobistych

Jednym słowem proszę o dążenie do meritum sprawy - uzupełnienia/uściślenia artykułu, a nie drogę w kierunku wycieczek osobistychdarianus - 2009-05-12, 09:15
0000_hr dzidek1983 napisał/a: Kłócicie się na temat banałów, a wystarczyło aby każdy z was przeczytał książkę Pani Walstad na temat LT zanim zaczęliście tą dyskusję...


Dla mnie ta książka to biblia akwarystyczna i każdy szanujący się akwarysta powinien ją mieć na półce (nie tylko zwolennicy LT).


Kłócicie się na temat banałów, a wystarczyło aby każdy z was przeczytał książkę Pani Walstad na temat LT zanim zaczęliście tą dyskusję...


Dla mnie ta książka to biblia akwarystyczna i każdy szanujący się akwarysta powinien ją mieć na półce (nie tylko zwolennicy LT).Bohdan - 2009-05-12, 17:24
0000_hrmarthinez, Co Ćię "ugryzło" - miałeś zły dzień?
Pisząc uwagę, a propo przyrostu masy roślinnej w akwaroium LT na które pada słońce a akwariami H.T. miałem na myśli oswietlenie T-8 + odłyśnik, podłoże zwykły żwir, piasek, nawozy, czyli takie H.T (a może lepiej nazwać Medium Tech) z którym większość społeczeństwa akwarystycznego ma do czynienia. I takie porównanie wg moich obserwacji wypada zdecydowanie na korzyść L.T.
Dopiero Ty póżniej uprzytomniłeś mi,.że H.T. to dopiero takie akwaria, gdzie mamy do czynienia z mocnym oświetleniem T-5 czy lampą HQI, specjalistycznym podłożem bogatym w liczne "odżywki" + szeroka paleta innych używek dodawanych dodatkowo i w pełni profesjonalnym C02.... z takim HT to jasne jest że "moje" LT pomimo, że i tak jest szybkie, to jest bez szans.

A wracając do meritum (bo chyba chodził o rośliy jakie powinny znaleść się w LT....to wg mojej wiedzy najlepsze są paprotnice, zwartki, nieduże żabienice, limnofile, nadwódki,, nurzańce, anubiasy, microzoria, kabomby, limnobium, pistie, różdżyce......

marthinez, Co Ćię "ugryzło" - miałeś zły dzień?
Pisząc uwagę, a propo przyrostu masy roślinnej w akwaroium LT na które pada słońce a akwariami H.T. miałem na myśli oswietlenie T-8 + odłyśnik, podłoże zwykły żwir, piasek, nawozy, czyli takie H.T (a może lepiej nazwać Medium Tech) z którym większość społeczeństwa akwarystycznego ma do czynienia. I takie porównanie wg moich obserwacji wypada zdecydowanie na korzyść L.T.
Dopiero Ty póżniej uprzytomniłeś mi,.że H.T. to dopiero takie akwaria, gdzie mamy do czynienia z mocnym oświetleniem T-5 czy lampą HQI, specjalistycznym podłożem bogatym w liczne "odżywki" + szeroka paleta innych używek dodawanych dodatkowo i w pełni profesjonalnym C02.... z takim HT to jasne jest że "moje" LT pomimo, że i tak jest szybkie, to jest bez szans.

A wracając do meritum (bo chyba chodził o rośliy jakie powinny znaleść się w LT....to wg mojej wiedzy najlepsze są paprotnice, zwartki, nieduże żabienice, limnofile, nadwódki,, nurzańce, anubiasy, microzoria, kabomby, limnobium, pistie, różdżyce......marthinez - 2009-05-12, 20:45
0000_hr Bohdan napisał/a: marthinez, Co Ćię "ugryzło" - miałeś zły dzień? Przepraszam.
Ja odpadam z tego tematu.
Po udowodnieniu racji i próbie naprostowania błędnych stwierdzeń czytam takie coś:
darianus napisał/a: Nie czepiaj się tak!


Bohdan napisał/a: Pisząc uwagę, a propo przyrostu masy roślinnej w akwaroium LT na które pada słońce a akwariami H.T. miałem na myśli oswietlenie T-8 + odłyśnik, podłoże zwykły żwir, piasek, nawozy, czyli takie H.T Żarty sobie stroisz, że nie wiedziałeś co to HT, czy faktycznie: darianus napisał/a: Strzelił Bohdan małą gafę, i chce jakoś wybrnąć.
Informacja dla Ciebie.
Wszyscy wiedzą, że HT to mocne światło, dozowanie dwutlenku węgla, wzbogacone podłoże, linia nawozów płynnych, wymagające rośliny, znikoma obsada rybna.
Teraz wiesz i Ty.
dzidek1983 napisał/a: Kłócicie się na temat banałów, a wystarczyło aby każdy z was przeczytał książkę Pani Walstad na temat LT zanim zaczęliście tą dyskusję...

tak przyrost jest wolniejszy... tak rośliny są słabiej wybarwione w odcieniach czerwieni...
nie glony nie są oczywistą oczywistością... nie rośliny mogą mieć taki sam zdrowy wygląd jak w HT Dzięki Ci za pierwsze słowa potwierdzajace to o czym piszę od kilku postów.
Książkę pani Walstad czytałem zanim Ty wystartowałeś ze swoim pierwszym (chyba) LT.
Zakupiłem jedna z pierwszej partii przetłumaczonej na nasz język.


marthinez, Co Ćię "ugryzło" - miałeś zły dzień? Przepraszam.
Ja odpadam z tego tematu.
Po udowodnieniu racji i próbie naprostowania błędnych stwierdzeń czytam takie coś:
dzidek1983 - 2009-05-13, 09:22
0000_hr marthinez napisał/a:
dzidek1983 napisał/a: Kłócicie się na temat banałów, a wystarczyło aby każdy z was przeczytał książkę Pani Walstad na temat LT zanim zaczęliście tą dyskusję...

tak przyrost jest wolniejszy... tak rośliny są słabiej wybarwione w odcieniach czerwieni...
nie glony nie są oczywistą oczywistością... nie rośliny mogą mieć taki sam zdrowy wygląd jak w HT Dzięki Ci za pierwsze słowa potwierdzajace to o czym piszę od kilku postów.
Książkę pani Walstad czytałem zanim Ty wystartowałeś ze swoim pierwszym (chyba) LT.
Zakupiłem jedna z pierwszej partii przetłumaczonej na nasz język.

no i to Ci się chwali...
uwaga była skierowana do wszystkich... którzy wypowiadają się jakby jej nie czytali
może trudno w to uwierzyć ale ja też ją przeczytałem zanim wystartowałem ze swoim pierwszym LT

a tak btw ----> TUTAJURLhttp://www.forum.eakwarystyka.eu/topics29/4929.htm?highlight=dianaSRODEKhttp://www.forum.eakwarys...highlight=dianaURLKUNIEC

taki temat jest już w tym dziale ale troszkę zapomniany.. proponuję zamknąć jeden
może to być nawet ten mój

darianus - 2009-05-13, 18:43
0000_hrMam pytanie, jaka jest różnica między ziemią ogrodową (bądź doniczkową) a substratem (np. Aqua substrate)?

Mam pytanie, jaka jest różnica między ziemią ogrodową (bądź doniczkową) a substratem (np. Aqua substrate)?Bohdan - 2009-05-14, 12:57
0000_hrWidać, ze nikt nie śpieszy się z odpowiedzią, w związku z tym ja się o nią pokuszę może tym samym sprowokuje innych do wypowiedzi......
Tak, na tzw "chłopski umysł" :
Ziemia to produkt naturalny i jako taki nie jest sztucznie/dodatkowo wzbogacany w niezbędne dla dobrego wzrostu elementy.
Logicznym zdaje się być, że Substraty jako produkt laboratoryjny są tak kształtowane aby już takie elementu odpowiednio skomponowane posiadać. (Jeżeli żle wnioskuje to niech mnie ktoś poprawi).
Ziemia zakwasza nam wodę, a substrat PH stabilizuje.....?
Takowe substraty (w odróżnieniu od ziemi) posiadają dużą porowatość oraz lepszą strukturę do korzenienie się roślin.
Substratem możesz wyłożyć dno akwarium bez konieczności przykrywania go żwirem, a ziemię ze względu na to, że będzie brudzić/zamulać wodę należy nakryć żwirem.
Substrat niestety jest droższy od zwykłej ziemi
Substrat jest w kilku kolorach, a ziemia raczej nie
Podsumowując substrat jest praktyczniejszy w użytkowaniu od ziemi ale.......do klasycznego L.T. nie użyłbym go (pomimo prawdopodobnie osiągnięcia lepszych wyników w uprawie roślin) bo jak dla mnie to już by nie było LT.
Substraty wg mnie są bliższe akwarium HT....
Z niecierpliwością poczekam na wypowiedzi innych, ponieważ sam bym się czegoś dokładniej dowiedział i ewentualnie potwierdził moje wiadomości lub je skorygował....


[ Dodano: 2009-05-14, 13:00 ]
marthinez napisał/a: Informacja dla Ciebie.
Wszyscy wiedzą, że HT to.................znikoma obsada rybna.
Teraz wiesz i Ty.
No, akurat tego to nie wiedziałem....

Widać, ze nikt nie śpieszy się z odpowiedzią, w związku z tym ja się o nią pokuszę może tym samym sprowokuje innych do wypowiedzi......
Tak, na tzw "chłopski umysł" :
Ziemia to produkt naturalny i jako taki nie jest sztucznie/dodatkowo wzbogacany w niezbędne dla dobrego wzrostu elementy.
Logicznym zdaje się być, że Substraty jako produkt laboratoryjny są tak kształtowane aby już takie elementu odpowiednio skomponowane posiadać. (Jeżeli żle wnioskuje to niech mnie ktoś poprawi).
Ziemia zakwasza nam wodę, a substrat PH stabilizuje.....?
Takowe substraty (w odróżnieniu od ziemi) posiadają dużą porowatość oraz lepszą strukturę do korzenienie się roślin.
Substratem możesz wyłożyć dno akwarium bez konieczności przykrywania go żwirem, a ziemię ze względu na to, że będzie brudzić/zamulać wodę należy nakryć żwirem.
Substrat niestety jest droższy od zwykłej ziemi
Substrat jest w kilku kolorach, a ziemia raczej nie
Podsumowując substrat jest praktyczniejszy w użytkowaniu od ziemi ale.......do klasycznego L.T. nie użyłbym go (pomimo prawdopodobnie osiągnięcia lepszych wyników w uprawie roślin) bo jak dla mnie to już by nie było LT.
Substraty wg mnie są bliższe akwarium HT....
Z niecierpliwością poczekam na wypowiedzi innych, ponieważ sam bym się czegoś dokładniej dowiedział i ewentualnie potwierdził moje wiadomości lub je skorygował....

[ Dodano: 2009-05-14, 13:00 ]darianus - 2009-05-14, 18:23
0000_hr Bohdan napisał/a:
marthinez napisał/a: Informacja dla Ciebie.
Wszyscy wiedzą, że HT to.................znikoma obsada rybna.
Teraz wiesz i Ty.
No, akurat tego to nie wiedziałem....

Tego też nie wiedziałem
Czyli wniosek z tego, że lepszym podłożem jest substrat, i raczej nie ma zależności, że ziemia musi być do LT, a substrat do HT. Wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć. Mi osobiście nie zależy na szybszym wzroście roślin, najważniejsze, żeby były zdrowe, co ziemia jest w stanie zapewnić. Czy jeśli chodzi o uwalnianie się żelaza i CO2 to toni wodnej również nie ma różnicy?

dzidek1983 - 2009-05-15, 08:40
0000_hrżelazo się samo ot tak nie uwolni z ziemi.. potrzebne jest do tego światło...
dlatego nie daje się ziemi przy szybach tylko odgradza warstwą żwirku
w ten sposób żelazo z ziemi jest dostępne tylko dla korzeni roślin

żelazo się samo ot tak nie uwolni z ziemi.. potrzebne jest do tego światło...
dlatego nie daje się ziemi przy szybach tylko odgradza warstwą żwirku
w ten sposób żelazo z ziemi jest dostępne tylko dla korzeni roślinBohdan - 2009-05-15, 09:43
0000_hr dzidek1983 napisał/a: .... dlatego nie daje się ziemi przy szybach tylko odgradza warstwą żwirku w ten sposób żelazo z ziemi jest dostępne tylko dla korzeni roślin i mało kto o tym wie....większość myśli, że ze względów estetycznych.


.... dlatego nie daje się ziemi przy szybach tylko odgradza warstwą żwirku w ten sposób żelazo z ziemi jest dostępne tylko dla korzeni roślin i mało kto o tym wie....większość myśli, że ze względów estetycznych.maol - 2009-05-15, 10:57
0000_hrCała ta dyskusja powoli sprowadza się do jednego - nie jest łatwo założyć LT, a tym bardziej napisać porządny artykuł przekazujący wiedzę. I dlatego bardzo proszę Krzywego o uzupełnianie na bieżąco materiału wg wskazań kolegów bardziej doświadczonych w LT - tak, żeby artykuł nie wprowadzał w błąd i był coraz doskonalszy Aż do momentu kiedy wszyscy zainteresowani recenzenci napiszą "jest OK". Wtedy dostaniecie moje błogosławieństwo na przyklejenie

Cała ta dyskusja powoli sprowadza się do jednego - nie jest łatwo założyć LT, a tym bardziej napisać porządny artykuł przekazujący wiedzę. I dlatego bardzo proszę Krzywego o uzupełnianie na bieżąco materiału wg wskazań kolegów bardziej doświadczonych w LT - tak, żeby artykuł nie wprowadzał w błąd i był coraz doskonalszy Aż do momentu kiedy wszyscy zainteresowani recenzenci napiszą "jest OK". Wtedy dostaniecie moje błogosławieństwo na przyklejenieandrzej1234 - 2009-05-16, 15:23
0000_hrA ja mam pytanko. Czy zamiast żwirku, mogę zastosować piasek kwarcowy? Zadziała pewnie tak samo, ale czy nie będzie komplikacji?

A ja mam pytanko. Czy zamiast żwirku, mogę zastosować piasek kwarcowy? Zadziała pewnie tak samo, ale czy nie będzie komplikacji?Bohdan - 2009-05-16, 15:52
0000_hrmożesz, tylko o granulacji 1,2mm. mniejszej nie polecam. rośliny to nurzańce
, różdzyca, moczarka, cryptocoryny

możesz, tylko o granulacji 1,2mm. mniejszej nie polecam. rośliny to nurzańce
, różdzyca, moczarka, cryptocorynyoleq_30 - 2009-05-16, 16:03
0000_hr darianus napisał/a: A jak wygląda sytuacja z substratem, który nie jest przykryty żwirem?
na własnym przykładzie z Tetra Aqua substrate jest pylisty jak włączysz filtr to będzie ci to fruwac po akwarium


A jak wygląda sytuacja z substratem, który nie jest przykryty żwirem?
na własnym przykładzie z Tetra Aqua substrate jest pylisty jak włączysz filtr to będzie ci to fruwac po akwariumandrzej1234 - 2009-05-16, 16:11
0000_hrDzięki Bogdan, a jeszcze jedno pytanie, czy mogę ziemię pomieszać z keramzytem? Zwiększy to objętość ziemi w akwarium ;] , bo u mnie z ziemią jest deficyt

Dzięki Bogdan, a jeszcze jedno pytanie, czy mogę ziemię pomieszać z keramzytem? Zwiększy to objętość ziemi w akwarium ;] , bo u mnie z ziemią jest deficytBohdan - 2009-05-16, 16:24
0000_hr oleq_30 napisał/a: na własnym przykładzie z Tetra Aqua substrate jest pylisty jak włączysz filtr to będzie ci to fruwac po akwarium Wszystko zależy od tego jakiej firmy jest substrat, np z produktem Aqua artu nie ma już tego problemu i nie trzeba go też niczym przykrywać.


na własnym przykładzie z Tetra Aqua substrate jest pylisty jak włączysz filtr to będzie ci to fruwac po akwarium Wszystko zależy od tego jakiej firmy jest substrat, np z produktem Aqua artu nie ma już tego problemu i nie trzeba go też niczym przykrywać.szolik10 - 2009-05-16, 23:48
0000_hra jakie polecacie świetlówki do low-tech? Są jakieś szczególne wyznaczniki jakie to mają być czy standardowe świetlówki?

a jakie polecacie świetlówki do low-tech? Są jakieś szczególne wyznaczniki jakie to mają być czy standardowe świetlówki?Bohdan - 2009-05-17, 00:20
0000_hrStandardowo T-8. to co jest w zakupionej pokrywie, oraz zwykłe żarówki

Standardowo T-8. to co jest w zakupionej pokrywie, oraz zwykłe żarówkiszolik10 - 2009-05-17, 09:13
0000_hrstandardowo to ja mam T5

standardowo to ja mam T5marthinez - 2009-05-17, 10:21
0000_hr szolik10 napisał/a: a jakie polecacie świetlówki do low-tech? Są jakieś szczególne wyznaczniki jakie to mają być czy standardowe świetlówki? Nie ważne, czy to będzie T5, T8, P-PL, czy inne zintegrowane lub nie świetlówki.
Moze zabrzmi jak banał, ale ważne by nie przekraczać przysłowiowego 0,5W/L.

Bohdan napisał/a: oraz zwykłe żarówki Bardzo nie ekonomiczne rozwiązanie biorąc pod uwagę fakt, ze LT ma być tanie w utrzymaniu, a zwykła żarówka to około 10% światła przydatnego fotosyntezie, reszta to energia cieplna.

Chyba, że owa żarówa ma służyć jako grzałka, a nie oświetlenie.


a jakie polecacie świetlówki do low-tech? Są jakieś szczególne wyznaczniki jakie to mają być czy standardowe świetlówki? Nie ważne, czy to będzie T5, T8, P-PL, czy inne zintegrowane lub nie świetlówki.
Moze zabrzmi jak banał, ale ważne by nie przekraczać przysłowiowego 0,5W/L.
szolik10 - 2009-05-17, 10:43
0000_hra o jakiej temperaturze barwowej najlepiej? A tak w ogóle to jakie wy używacie w swoich low-tech?

a o jakiej temperaturze barwowej najlepiej? A tak w ogóle to jakie wy używacie w swoich low-tech?Bohdan - 2009-05-17, 11:37
0000_hr marthinez napisał/a: Moze zabrzmi jak banał, ale ważne by nie przekraczać przysłowiowego 0,5W/L.
Raczej 0,3W/l
marthinez napisał/a: Bardzo nie ekonomiczne rozwiązanie biorąc pod uwagę fakt, ze LT ma być tanie w utrzymaniu, a zwykła żarówka to około 10% światła przydatnego fotosyntezie, reszta to energia cieplna.
Racja, ale jak ktoś kupił akwa z żarówką zamontowana w pokrywie to przy LT nie będzie jej przerabiał na świetlówkę/i (to dodatkowe koszty) tylko zamieni żarówkę na energooszczedną.
U siebie mam akwa otwarte i dostawiłem tylko lampkę z energooszczędną żarówką - resztę robi światło dzienne.


Moze zabrzmi jak banał, ale ważne by nie przekraczać przysłowiowego 0,5W/L.
Raczej 0,3W/l
ankon91 - 2009-05-17, 15:26
0000_hr Bohdan napisał/a: tylko zamieni żarówkę na energooszczedną
Na świetlówkę kompaktową. Co do temperatury... Sam nie wiem, czy jeśli mniejsze oświetlenie to automatycznie mniej odpowiednia (porównując to HT) temperatura, ale logicznie myśląc to 6700K. Poprawcie, jeśli się mylę.


tylko zamieni żarówkę na energooszczedną
Na świetlówkę kompaktową. Co do temperatury... Sam nie wiem, czy jeśli mniejsze oświetlenie to automatycznie mniej odpowiednia (porównując to HT) temperatura, ale logicznie myśląc to 6700K. Poprawcie, jeśli się mylę.marthinez - 2009-05-17, 18:21
0000_hr Bohdan napisał/a: Raczej 0,3W/l Napisałem, żeby nie przekraczać 0,5w/l.
Jak ktoś ma 0,33w/l to dobrze, czy źle?
Bohdan napisał/a: Racja, ale jak ktoś kupił akwa z żarówką zamontowana w pokrywie to przy LT nie będzie jej przerabiał na świetlówkę/i (to dodatkowe koszty) tylko zamieni żarówkę na energooszczedną. Przeczytałeś co napisałem wyzej:
marthinez napisał/a: czy inne zintegrowane lub nie świetlówki.

Żarówka energooszczędna, jak Ty to określasz jest zintegrowaną świetlówką kompaktową.
szolik10 napisał/a: a o jakiej temperaturze barwowej najlepiej? Przedział 4000-10000K.


Raczej 0,3W/l Napisałem, żeby nie przekraczać 0,5w/l.
Jak ktoś ma 0,33w/l to dobrze, czy źle?
Suja - 2009-05-17, 20:33
0000_hrMoże zacznijcie od tego, że nie ma czegoś takiego jak żarówka energooszczędna bo nazwa ta jest nielogiczna. Żarówka z założenia jest energochłonna, a to świetlówka czy to liniowa[T8, T5] czy kompaktowa zintegrowana czy kompaktowa niezintegrowana [PL-L, PL-S, PL-C etc.] jest formą oświetlenia energooszczędnego ;]

Może zacznijcie od tego, że nie ma czegoś takiego jak żarówka energooszczędna bo nazwa ta jest nielogiczna. Żarówka z założenia jest energochłonna, a to świetlówka czy to liniowa[T8, T5] czy kompaktowa zintegrowana czy kompaktowa niezintegrowana [PL-L, PL-S, PL-C etc.] jest formą oświetlenia energooszczędnego ;]Gorthol - 2009-05-20, 21:46
0000_hrNie będę się odnosił do tego skąd w wodzie EDTA .
Myślę że dyskusja zaczyna się robić mało sensowna i powoduje jedynie zaśmiecanie oraz utrudnianie odnalezienia informacji.
Wg mnie podział HT LT jest czysto symboliczny i raczej związany z filozofią i odczuciem każdego z akwarystów a nie określeniem sztucznych ram w sile oświetlenia czy też innych.
Ja osobiście uważam to za pewien krok - pomysł na sprawdzenie umiejętności.
Kiedyś w starym akwarium przed wieloma laty miałem wybitnie zbiornik łapiący się na określenie LT i to bez większych problemów, nienawożony, przerybiony przekarmiony i niedoświetlony (zwykła lampka nocna ze zwykłą żarówką) i jak wspomniałem rozmnażały mi się rybki, rosły rośliny i minimalne ilości glonów.
Teraz po latach postanowiłem wrócić do hobby. Założyłem akwa zaopatrzyłem się w testy, substrat pod żwir, filtr kubełkowy,T5) - efekt restart przewidywany za 2-3 tyg.
Pomimo że jest to frustrujące, to dzięki temu tak ciekawe jak już się osiągnie upragniony efekt. Co mam nadzieję mi się uda.

Nie będę się odnosił do tego skąd w wodzie EDTA .
Myślę że dyskusja zaczyna się robić mało sensowna i powoduje jedynie zaśmiecanie oraz utrudnianie odnalezienia informacji.
Wg mnie podział HT LT jest czysto symboliczny i raczej związany z filozofią i odczuciem każdego z akwarystów a nie określeniem sztucznych ram w sile oświetlenia czy też innych.
Ja osobiście uważam to za pewien krok - pomysł na sprawdzenie umiejętności.
Kiedyś w starym akwarium przed wieloma laty miałem wybitnie zbiornik łapiący się na określenie LT i to bez większych problemów, nienawożony, przerybiony przekarmiony i niedoświetlony (zwykła lampka nocna ze zwykłą żarówką) i jak wspomniałem rozmnażały mi się rybki, rosły rośliny i minimalne ilości glonów.
Teraz po latach postanowiłem wrócić do hobby. Założyłem akwa zaopatrzyłem się w testy, substrat pod żwir, filtr kubełkowy,T5) - efekt restart przewidywany za 2-3 tyg.
Pomimo że jest to frustrujące, to dzięki temu tak ciekawe jak już się osiągnie upragniony efekt. Co mam nadzieję mi się uda.marthinez - 2009-05-20, 22:20
0000_hr Gorthol napisał/a: Nie będę się odnosił do tego skąd w wodzie EDTA .
Myślę że dyskusja zaczyna się robić mało sensowna i powoduje jedynie zaśmiecanie oraz utrudnianie odnalezienia informacji. Zgadza się. Dlatego posty na temat żelaza zostały wydzielone tutaj: TUTAJURLhttp://www.forum.eakwarystyka.eu/topics5/11403.htmSRODEKhttp://www.forum.eakwarystyka.eu/topics5/11403.htmURLKUNIEC

Gorthol napisał/a: Wg mnie podział HT LT jest czysto symboliczny i raczej związany z filozofią i odczuciem każdego z akwarystów a nie określeniem sztucznych ram w sile oświetlenia czy też innych. Piszesz tak, a następnie: Gorthol napisał/a: Założyłem akwa zaopatrzyłem się w testy, substrat pod żwir, filtr kubełkowy,T5) - efekt restart przewidywany za 2-3 tyg. Dla mnie to tylko odpowiednie podejście do tematu i Gorthol napisał/a: pomysł na sprawdzenie umiejętności.

Zauważyłem pewną zbieżność.
Akwaria LT zazwyczaj zakładają osoby, którym nie poszło z co2, nawozami, silnym światłem, czyli z pospolitym HT.
Podbudowani zdjęciami pięknych zielonych od roślin akwariów szukaja alternatywy dla własnych niepowodzeń z HT.
Oczywiście pomijam tu osoby lubujące się w takim naturalnym nieładzie oraz ludzi z płytszą kieszenią.
Wystarczy popatrzeć na tekst załozyciela tematu. Sam pisze, ze spróbował LT, bo nie wychodziło mu z HT: Cytat: Wszystko zaczęło się od niepowodzeń, które towarzyszyły mi przedtem od 1,5 roku. Pewnego dnia wyłączyłem grę, spojrzałem na akwarium, i stwierdziłem, że „stać mnie na więcej”. Mój zbiornik, w którym rośliny przypominały „rośliny”, które leżą w szpitalach na intensywnej terapii po wypadkach na motorach przysparzały mnie o złość.

Podobnie dzieje się z osławiona metoda Estimative index. Metodę tą zazwyczaj zaczynają stosować osoby, które maja problemy z kondycją roślin i glonami. Prawie nikt nie stosuje tej metody jeśli w jego akwarium jest wszystko ok.

To oczywiscie moje zdanie. Nie oczekuje od nikogo potwierdzenia.

I jeszcze jedno. Warto posłuchać osób, które miały sukcesy zarówno w LT jak i HT.
Inaczej to zawsze będą osoby, które napiszą np: LT jest lepsze bo tak... nie mając praktycznie doświadczenia z HT.


Nie będę się odnosił do tego skąd w wodzie EDTA .
Myślę że dyskusja zaczyna się robić mało sensowna i powoduje jedynie zaśmiecanie oraz utrudnianie odnalezienia informacji.
Zgadza się. Dlatego posty na temat żelaza zostały wydzielone tutaj: http://www.forum.eakwarystyka.eu/topics5/11403.htm
Suja - 2009-05-20, 23:36
0000_hrMarcin szczere słowa mi też nie poszło z HT i moja kieszeń nie pozwalała na zbyt wiele, wiec przeszedłem na LT z którego zrobiło się coś a'la mediom tech światło na poziomie 0.8W/L i CO2 jak udawało się je zrobić. Efekty przyzwoite.
Mało jest osób które mają HT i LT więc ciężko się dopytywać .

Marcin szczere słowa mi też nie poszło z HT i moja kieszeń nie pozwalała na zbyt wiele, wiec przeszedłem na LT z którego zrobiło się coś a'la mediom tech światło na poziomie 0.8W/L i CO2 jak udawało się je zrobić. Efekty przyzwoite.
Mało jest osób które mają HT i LT więc ciężko się dopytywać .Gorthol - 2009-05-21, 00:13
0000_hrmarthinez
To że się nie powiodło w moim wypadku z czyms ala HT zupełnie mnie nie zniechęca.
Wręcz przeciwnie. Zwiększam oświetlenie w pokrywie, CO2 z butli... jak już tylko uporam się z pomysłem na aranżację założe odzielny temat i liczę na Twoją i innych forumowiczów pomoc aby sytuacja się nie powtórzyła.
Ale zgadzam się z jednym pomijając koszty HT (na szczęście nie jest to mój problem) to utrzymanie takiego akwa uważam za wyzwanie , gdyż może się mylę, ale w tak podkręconych warunkach równowagę środowiska niełatwo jest utrzymać.
Pozdrawiam

marthinez
To że się nie powiodło w moim wypadku z czyms ala HT zupełnie mnie nie zniechęca.
Wręcz przeciwnie. Zwiększam oświetlenie w pokrywie, CO2 z butli... jak już tylko uporam się z pomysłem na aranżację założe odzielny temat i liczę na Twoją i innych forumowiczów pomoc aby sytuacja się nie powtórzyła.
Ale zgadzam się z jednym pomijając koszty HT (na szczęście nie jest to mój problem) to utrzymanie takiego akwa uważam za wyzwanie , gdyż może się mylę, ale w tak podkręconych warunkach równowagę środowiska niełatwo jest utrzymać.
Pozdrawiammarthinez - 2009-05-21, 07:44
0000_hr Suja napisał/a: Marcin szczere słowa Wynik obserwacji ludzi z forum i znajomych.

Suja napisał/a: Mało jest osób które mają HT i LT więc ciężko się dopytywać . Mało.
Szczerze mówiąc to jak ze świecą trzeba szukać ludzi mających LT (Promowane LT by D. Walstad.)
Jeżeli mamy ziemie w podłożu i choć odrobinę lejemy nawozy , podajemy co2 np. bimbrownia to, to już jest zwykłe HT z żyznym podłożem (w tym przypadku ziemią). Takie akwaria są piękne, bo czerpiemy z każdego typu akwa to co najlepsze.
Gorthol napisał/a: To że się nie powiodło w moim wypadku z czyms ala HT zupełnie mnie nie zniechęca. Cieszę się.
Gorthol napisał/a: Ale zgadzam się z jednym pomijając koszty HT (na szczęście nie jest to mój problem) to utrzymanie takiego akwa uważam za wyzwanie , gdyż może się mylę, ale w tak podkręconych warunkach równowagę środowiska niełatwo jest utrzymać. Równowagę środowiska? Biologiczną raczej, choć jak zwał tak zwał.
Zapewniam Cię, że ustabilizowane HT bardzo ciężko jest "rozregulować", chyba, zę popełnimy jakis karygodny błąd typu przedawkowanie 4-5 krotne nawozu lub awaria co2 (tego akurat da sie uniknąć)


Marcin szczere słowa Wynik obserwacji ludzi z forum i znajomych.
darianus - 2009-06-07, 23:31
0000_hrW swoim 200L LT mam filtr kubełkowy, który chodzi 24h na dobę. Ostatnio tak się zastanawiałem, czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem działanie filtra tylko w nocy. Jak wiadomo rośliny w dzień pobierają C02 a w nocy tlen. Z tego wynika, że ruch wody w dzień nie jest potrzebny (tlenu pod dostatkiem) i nie pożądany (ucieka CO2 z wody), co jest istotne szczególnie w przypadku LT. Czy to dobry pomysł?

W swoim 200L LT mam filtr kubełkowy, który chodzi 24h na dobę. Ostatnio tak się zastanawiałem, czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem działanie filtra tylko w nocy. Jak wiadomo rośliny w dzień pobierają C02 a w nocy tlen. Z tego wynika, że ruch wody w dzień nie jest potrzebny (tlenu pod dostatkiem) i nie pożądany (ucieka CO2 z wody), co jest istotne szczególnie w przypadku LT. Czy to dobry pomysł?maol - 2009-06-08, 08:57
0000_hrTo raczej zły pomysł - nie chodzi o reakcje CO2 i tlenu, ale o florę bakteryjną w filtrze. Całonocnej przerwy w zasilaniu raczej nie przeżyje....

To raczej zły pomysł - nie chodzi o reakcje CO2 i tlenu, ale o florę bakteryjną w filtrze. Całonocnej przerwy w zasilaniu raczej nie przeżyje....dzidek1983 - 2009-06-08, 09:22
0000_hr darianus napisał/a: W swoim 200L LT mam filtr kubełkowy, który chodzi 24h na dobę. Ostatnio tak się zastanawiałem, czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem działanie filtra tylko w nocy. Jak wiadomo rośliny w dzień pobierają C02 a w nocy tlen. Z tego wynika, że ruch wody w dzień nie jest potrzebny (tlenu pod dostatkiem) i nie pożądany (ucieka CO2 z wody), co jest istotne szczególnie w przypadku LT. Czy to dobry pomysł?

pytanie z gatunku retorycznych...

oczywiście że nie...


W swoim 200L LT mam filtr kubełkowy, który chodzi 24h na dobę. Ostatnio tak się zastanawiałem, czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem działanie filtra tylko w nocy. Jak wiadomo rośliny w dzień pobierają C02 a w nocy tlen. Z tego wynika, że ruch wody w dzień nie jest potrzebny (tlenu pod dostatkiem) i nie pożądany (ucieka CO2 z wody), co jest istotne szczególnie w przypadku LT. Czy to dobry pomysł?

pytanie z gatunku retorycznych...

oczywiście że nie...darianus - 2009-06-08, 21:08
0000_hrPrzetestuję przez ten pomysł przez ok. 2 tygodnie, zobaczę co będzie się działo. Dzisiaj od rana filtr był wyłączony, jak wróciłem z pracy woda trochę mętnawa była, ale zauważyłem bąbelkowanie roślin

Przetestuję przez ten pomysł przez ok. 2 tygodnie, zobaczę co będzie się działo. Dzisiaj od rana filtr był wyłączony, jak wróciłem z pracy woda trochę mętnawa była, ale zauważyłem bąbelkowanie roślinSuja - 2009-06-08, 23:55
0000_hrNo ja bym się tak nie bawił, trochę niepotrzebnie zabijasz florę bakteryjna w filtrze, a potem podajesz ją do akwarium aby tam się rozłożyła, lecz do przetworzenia związków azotowych znów są potrzebne te bakterie, niestety one szybciej umierają niż się namnażają ;]

No ja bym się tak nie bawił, trochę niepotrzebnie zabijasz florę bakteryjna w filtrze, a potem podajesz ją do akwarium aby tam się rozłożyła, lecz do przetworzenia związków azotowych znów są potrzebne te bakterie, niestety one szybciej umierają niż się namnażają ;]darianus - 2009-06-09, 11:33
0000_hr Suja napisał/a: No ja bym się tak nie bawił, trochę niepotrzebnie zabijasz florę bakteryjna w filtrze, a potem podajesz ją do akwarium aby tam się rozłożyła, lecz do przetworzenia związków azotowych znów są potrzebne te bakterie, niestety one szybciej umierają niż się namnażają ;]
Wg teorii w akwarium roślinnym filtracja biologiczna to rzecz drugorzędna, ponieważ na powierzchni roślin jest wystarczająco dużo bakterii. Pożyjemy zobaczymy


No ja bym się tak nie bawił, trochę niepotrzebnie zabijasz florę bakteryjna w filtrze, a potem podajesz ją do akwarium aby tam się rozłożyła, lecz do przetworzenia związków azotowych znów są potrzebne te bakterie, niestety one szybciej umierają niż się namnażają ;]
Wg teorii w akwarium roślinnym filtracja biologiczna to rzecz drugorzędna, ponieważ na powierzchni roślin jest wystarczająco dużo bakterii. Pożyjemy zobaczymykbtor - 2009-06-09, 11:39
0000_hr darianus napisał/a: Wg teorii w akwarium roślinnym filtracja biologiczna to rzecz drugorzędna, ponieważ na powierzchni roślin jest wystarczająco dużo bakterii. Pożyjemy zobaczymy

Nie chodzi tu o teorie, raczej o to, że po włączeniu filtra, będziesz dostarczał do wody masę produktów, powstałych w procesie gnicia odpadków znajdujących się w filtrze.


Wg teorii w akwarium roślinnym filtracja biologiczna to rzecz drugorzędna, ponieważ na powierzchni roślin jest wystarczająco dużo bakterii. Pożyjemy zobaczymy

Nie chodzi tu o teorie, raczej o to, że po włączeniu filtra, będziesz dostarczał do wody masę produktów, powstałych w procesie gnicia odpadków znajdujących się w filtrze.kbtor - 2009-06-09, 13:07
0000_hrTeż będę tak kombinował. Robię LT i mam kubełek. Najmniejszy przepływ i dobre ustawienie deszczowni. Mam nadzieję że się uda

Też będę tak kombinował. Robię LT i mam kubełek. Najmniejszy przepływ i dobre ustawienie deszczowni. Mam nadzieję że się udadarianus - 2009-06-09, 13:31
0000_hrDobre ustawienie deszczwonicy? Niżej ją umieścić, żeby nie była pod samą powierzchnią?

Dobre ustawienie deszczwonicy? Niżej ją umieścić, żeby nie była pod samą powierzchnią?dzidek1983 - 2009-06-09, 15:10
0000_hr darianus napisał/a: Dobre ustawienie deszczwonicy? Niżej ją umieścić, żeby nie była pod samą powierzchnią?

dodam że ważniejsze jest to aby była skierowana na szybę a nie w otwartą przestrzeń

w ten sposób ograniczasz ruch wody do minimum


Dobre ustawienie deszczwonicy? Niżej ją umieścić, żeby nie była pod samą powierzchnią?

dodam że ważniejsze jest to aby była skierowana na szybę a nie w otwartą przestrzeń

w ten sposób ograniczasz ruch wody do minimumszolik10 - 2009-08-07, 12:14
0000_hra jakie są najlepsze świetlówki do low tech??

a jakie są najlepsze świetlówki do low tech??marthinez - 2009-08-07, 14:47
0000_hr szolik10 napisał/a: a jakie są najlepsze świetlówki do low tech?? Dwie strony wcześniej dostałeś odpowiedź.
Chyba nie oczekujesz, ze ktoś napisze Ci dokładne nazwy świetlówek wraz z symbolami i ich mocą??


a jakie są najlepsze świetlówki do low tech?? Dwie strony wcześniej dostałeś odpowiedź.
Chyba nie oczekujesz, ze ktoś napisze Ci dokładne nazwy świetlówek wraz z symbolami i ich mocą??szolik10 - 2009-08-08, 17:21
0000_hrA jak z tym ustawianiem akwarium?? Bo nie bardzo mam możliwośc zeby promienie słoneczne padały na zbiornik, bo okno mam na północ Jest to ze tak powiem konieczna konieczność??

A jak z tym ustawianiem akwarium?? Bo nie bardzo mam możliwośc zeby promienie słoneczne padały na zbiornik, bo okno mam na północ Jest to ze tak powiem konieczna konieczność??Raperus - 2009-08-24, 21:52
0000_hrWitam po małej nieobecności!!!

Przepraszam że znowu sie pytam

Sprawa wygląda tak:
Mam akwa 112l filtr HL-BT 400 wiem za słaby ale na razie nie mam tyle kasy
Oświetlenie to :2x 18w jedna świetlówka jest orginalna a druga to specjalna dla roślin.
W podłożu nie mam nawozu stosuje jakieś tam nawozy płynne ale nie działają (trudno się dziwić).Męczy mnie już robienie tego znowu na nowo.
Chce se zrobić LT w 25l nawet się udało ale 25 i 112 to nie to samo i nie chce tego spaprać więc proszę doradźcie co i jak.
Ziemia no to najłatwiejsze to pomińmy to,ale między szybą a ziemią dam ok 3 cm żwiru i na ziemie też 3 cm tyle wystarczy???
Akwa postaram się przenieść tam gdzie powinno być bo tera stoi za zachodniej ścianie (a może tak być??)
W akwa planuje trzymać przede wszystkim krewetki i troszkę neonów.Krewetki to mają być Red Chery ile można ich trzymać w 112l?? A i czy neony czarne albo innesa nie zjedzą mi krewetek??

Z góry wielkie wielkie dzięki za odpowiedz!!

Ps: Wiem że nie których mogą wkurzać moje pytania pomysły itd za to przepraszam.

Witam po małej nieobecności!!!

Przepraszam że znowu sie pytam

Sprawa wygląda tak:
Mam akwa 112l filtr HL-BT 400 wiem za słaby ale na razie nie mam tyle kasy
Oświetlenie to :2x 18w jedna świetlówka jest orginalna a druga to specjalna dla roślin.
W podłożu nie mam nawozu stosuje jakieś tam nawozy płynne ale nie działają (trudno się dziwić).Męczy mnie już robienie tego znowu na nowo.
Chce se zrobić LT w 25l nawet się udało ale 25 i 112 to nie to samo i nie chce tego spaprać więc proszę doradźcie co i jak.
Ziemia no to najłatwiejsze to pomińmy to,ale między szybą a ziemią dam ok 3 cm żwiru i na ziemie też 3 cm tyle wystarczy???
Akwa postaram się przenieść tam gdzie powinno być bo tera stoi za zachodniej ścianie (a może tak być??)
W akwa planuje trzymać przede wszystkim krewetki i troszkę neonów.Krewetki to mają być Red Chery ile można ich trzymać w 112l?? A i czy neony czarne albo innesa nie zjedzą mi krewetek??

Z góry wielkie wielkie dzięki za odpowiedz!!

Ps: Wiem że nie których mogą wkurzać moje pytania pomysły itd za to przepraszam.Bohdan - 2009-08-24, 22:53
0000_hr Raperus napisał/a: A i czy neony czarne albo innesa nie zjedzą mi krewetek??
Nie Raperus napisał/a: Krewetki to mają być Red Chery ile można ich trzymać w 112l?? Na początek wpuść 15 szt. Przy dobrym prowadzeniu akwa za 2/3 miesiące będzie ich dużoooo więcej, wtedy zacznij je oddawać Raperus napisał/a: na ziemie też 3 cm tyle wystarczy??? Min 5cm żwiru Raperus napisał/a: Chce se zrobić LT w 25l nawet się udało ale 25 i 112 to nie to samo Zasady są te same tylko potrzebujesz wiecej "materiału" np ziemi, zwiru czy roślin. A samo to ze akwa będzie większe to jeszcze łatwiej i prościej w prawidłowym prowadzeniu L.T.


A i czy neony czarne albo innesa nie zjedzą mi krewetek??
NieRaperus - 2009-08-25, 09:44
0000_hrA co z tym że akwa stoi na zachodniej ścianie??

A co z tym że akwa stoi na zachodniej ścianie??dzidek1983 - 2009-08-25, 10:23
0000_hrnie ma konieczności aby promienie słoneczne padały na akwa...
to dodatek.. nie wymóg

nie ma konieczności aby promienie słoneczne padały na akwa...
to dodatek.. nie wymógRaperus - 2009-08-25, 12:34
0000_hrDzięki 112l zrobię se we wrześniu.A czy w 5l akwa można zrobić LT??Chciałbym tam trzymać krewetki.A mchy bedą dobrze rosły w LT?? I jakie oświetlenie 2,5w?? To co by to musiało być jakaś żarówka czy co??

Dzięki 112l zrobię se we wrześniu.A czy w 5l akwa można zrobić LT??Chciałbym tam trzymać krewetki.A mchy bedą dobrze rosły w LT?? I jakie oświetlenie 2,5w?? To co by to musiało być jakaś żarówka czy co??maol - 2009-08-25, 13:17
0000_hr5l to przegięcie. Obawiam się, że oprócz kotnika nie da się w takiej pojemności zrobić żadnego sensownego zbiornika.

5l to przegięcie. Obawiam się, że oprócz kotnika nie da się w takiej pojemności zrobić żadnego sensownego zbiornika.Raperus - 2009-08-25, 13:21
0000_hrDobra 5l zostawię ale na nowo zrobię sobie 25l 0000_hr
Powered by TUTAJURLhttp://www.phpbb.comSRODEKphpBBURLKUNIEC modified by TUTAJURLhttp://www.przemo.org/phpBB2/SRODEKPrzemoURLKUNIEC © 2003 phpBB Group

Dobra 5l zostawię ale na nowo zrobię sobie 25l